Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

W jaki sposób radzić sobie z uczuleniem na słońce?

Wysypka, alergia, zaczerwieniona i piekąca skóra... jeśli taki scenariusz pojawia się u Ciebie nawet po krótkim kontakcie ze słońcem, być może cierpisz na uczulenie na słońce. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, alergia słoneczna to bardzo częsty problem wielu osób na całym świecie, w tym w Polsce. Może ona występować nawet u 4% Polaków. Skóra, która podlega ekspozycji na słońce, narażona jest na skutki uboczne, jakie daje promieniowanie ultrafioletowe. Choć kontakt ze słońcem może mieć dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, może również powodować oparzenia słoneczne lub stanowić przyczynę alergii słonecznej. Co warto o niej wiedzieć?

Share
Jak radzić sobie z uczuleniem na słońce?
Jak radzić sobie z uczuleniem na słońce?Źródło: materiały partnera
d9mwlac

Jak rozpoznać uczulenie na słońce?

Wysypka, alergia to zwykle pierwsze objawy, które powinny wzbudzić nasz niepokój po kontakcie ze słońcem. Na szczęście symptomy, które mogą wskazywać na uczulenie na słońce, są łatwo zauważalne, dlatego jeśli wystąpią, można się nimi bardzo szybko zająć. Zazwyczaj występują po upływie 12-24 godzin, jednak nie jest to reguła. Czasem mogą wystąpić dopiero po 48 godzinach, a czasami po kilku minutach. Do pozostałych objawów uczulenia na słońce zalicza się:

  • zaczerwienienie skóry;
  • zauważalne łuszczenie się naskórka;
  • opuchliznę;
  • pieczenie;
  • swędzenie;
  • grudki i pęcherzyki na zmienionej chorobowo skórze.

 

Uczulenie na słońce w niektórych przypadkach może przypominać oparzenie słoneczne. Stąd tak dużą rolę odgrywa jego wczesne rozpoznanie. Jeśli zauważysz u siebie objawy, takie jak wysypka, alergia czy opuchlizna, które mogą wskazywać na alergię słoneczną, udaj się na konsultację do dermatologa lub alergologa. 

Skąd bierze się uczulenie na słońce?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że można być uczulonym na słońce, a objawy, które występują, traktuje jako poparzenie słoneczne. Warto jednak pamiętać, że uczulenia na słońce nie wywołują same promienie słoneczne. Wystąpienie alergii zwykle związane jest z czynnikami genetycznymi czy też metabolicznymi. Do najczęstszych zalicza się:

  • uczulenie na słońce o charakterze idiopatycznym – przyczyna takich alergii nie jest dokładnie znana, najczęściej występuje u małych dzieci wraz z nadejściem wiosny w wyniku częstszych kontaktów ze słońcem (skóra dziecka nie posiada jeszcze odpowiednich ilości melaniny);
  • uczulenie na słońce wynikające z różnego rodzaju schorzeń, które mogą potęgować nadwrażliwość na promieniowanie UV. Są to przede wszystkim: trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, porfirie, albinizm, fenyloketonuria;
  • uczulenie na słońce o charakterze egzogennym – objawy alergii są wynikiem interakcji pomiędzy promieniowaniem słonecznym a zażywanymi lekami, ziołami czy stosowanymi kosmetykami.

 

d9mwlac

Fotodermatoza egzogenna to bardzo częsta przyczyna uczulenia na słońce. Wiele leków może wchodzić w interakcje z promieniowaniem ultrafioletowym, dlatego zawsze przed ich zażyciem należy dokładnie zapoznać się z dołączoną ulotką informacyjną. 

Jak radzić sobie z uczuleniem na słońce?

Leczenie uczulenia na słońce zależy przede wszystkim od rodzaju alergii. W przypadku fotodermatozy idiopatycznej czasami wystarczające może okazać się odpowiednie hartowanie skóry i stopniowe przyzwyczajanie jej do kontaktu ze słońcem. Przyzwyczajając skórę do promieni słonecznych, nie należy zapominać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej.

Jeśli objawy alergii słonecznej są bardzo nasilone, wtedy zazwyczaj stosuje się leki antyhistaminowe, preparaty z glikokortykosteroidami, a także fotochemioterapię. W przypadku alergii na słońce, której przyczyną mogą być leki lub kosmetyki, należy przede wszystkim znaleźć przyczynę i zastanowić się nad dalszymi krokami. W niektórych sytuacjach, jak przy nadciśnieniu, zaprzestanie przyjmowania leków nie jest możliwe. W takich przypadkach należy ograniczyć kontakt ze słońcem oraz w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoją skórę. Jest to przede wszystkim odpowiednie nakrycie głowy, stosowanie kremów z filtrem (także ubrań z filtrem, które mogą zatrzymywać promieniowanie) oraz noszenie przewiewnej odzieży, która zakryje ręce i nogi.

Artykuł sponsorowany
d9mwlac

Podziel się opinią

Share
d9mwlac
d9mwlac