Trwa ładowanie...
d2hende

Królowa Jadwiga

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Królowa Jadwiga jest patronką Polski oraz apostołką Litwy. Wspomnienie liturgiczne przypada 8 czerwca. Żona Władysława Jagiełły. Przyczyniła się do rozwoju kulturalnego kraju.

Królowa Jadwiga – życiorys

Jadwiga Andegaweńska urodziła się jako ostatnie dziecko Ludwika Andegwańskiego, króla Węgier (1342-1382) oraz Polski (1370-1382) oraz Elżbiety Bośniaczki, córki bana Bośni Stefana II Kotromanicia i Elżbiety Kujawskiej. Jadwiga była najmłodszym dzieckiem. Wychowywała się na dworze szlacheckim w Budzie.

Od 1378 roku była zaręczona z 8-letnim Wilhelmem Habsburskim, synem Leopolda III i Virdis Visconti, księżniczki mediolańskiej. Zaręczyny Jadwigi i Wilhelma odbyły się w ramach sponsalia de futuro (zaręczyn na przyszłość). Nie miały jednak formalnego charakteru, a w razie zerwania zaręczyn jednej ze stron należało wypłacić 200 000 florenów zadośćuczynienia.

Po śmierci Ludwika Andegaweńskiego w 1382 roku, najstarsza córka Maria objęła tron na Węgrzech. Miała również zostać królem Polski, jednak polskim szlachcicom nie odpowiadał jej mąż Zygmunt Luksemburski. Z tego względu postanowili wybrać na króla 10-letnią Jadwigę.

Koronacja Jadwigi Andegaweńskiej na króla Polski odbyła się 16 października 1384 roku na Wawelu. Szlachcice popierali Jadwigę, ponieważ była córką poprzedniego króla Polski oraz ze względu na jej bliskie pokrewieństwo z rodem Piastów.

Ze względu na młody wiek, Jadwidze w rządach pomagali możnowładcy małopolscy. Sprzeciwiali się zaślubinom Jadwigi z Wilhelmem Habsburskim, ponieważ planowali doprowadzić do unii Polski i Litwy, którego umocnieniem byłoby małżeństwo Jadwigi z Wielkim Księciem Litewskim Władysławem Jagiełłą. Początkowo Jadwiga nie chciała się zgodzić na ślub z 35-letnim Władysławem, który był poganinem. Z tego względu, kiedy książę zbliżał się do Krakowa ze ślubnym orszakiem, wysłała zaufanego posłańca, który miał się dokładnie przyjrzeć księciu.

Ostatecznie Jadwiga wzięła ślub z Władysławem Jagiełłą w lutym 1386 roku. Na mocy unii podpisanej w Krewie (!385), Jagiełło oraz Wielkie Księstwo Litewskie przyjęło chrzest. Poza tym książę miał zapłacić odszkodowanie Wilhelmowi Habsburgowi oraz odzyskać utracone ziemie Polski. Jagiełło współrządził z Jadwigą, będąc pierwszym królem elekcyjnym.

Początkowo Wilhelm Habsburski nie zgadzał się na zaistniałą sytuację. Sama Jadwiga próbowała przebić toporem bramy na Wawelu, jednak ostatecznie syn Leopolda III musiał pogodzić się z porażką.

22 czerwca 1399 roku Jadwiga urodziła córkę Elżbietę Bonifację, która zmarła po trzech tygodniach życia, 13 lipca 1399. Jadwiga zmarła 4 dni później, 17 lipca 1399 roku. Nagrobek znajduje się w Katedrze Wawelskiej.

Zasługi Królowej Jadwigi

Pomimo młodego wieku, Jadwiga w czasie rządów była dobrą władczynią. Miała z Władysławem Jagiełłą oddzielnie kancelarie, jednak to do królowej przyjeżdżali posłowie i radzili się w sprawach politycznych i kulturalnych. Jadwiga wsparła powstanie Akademii Krakowskiej. W wieku 13 lat poprowadziła wyprawę na Ruś Czerwoną i przyjęła hołd lenny od Mołdawii. Pomysłem Jadwigi było również przetłumaczenie Księgi Psalmów na język polski.

Królowa Jadwiga – kult

Królowa Jadwiga była bardzo pobożna. W życiu realizowała postanowienia kontemplacyjne. Jej duchowym przewodnikiem był dominikanin Henryk Bitterfeld. Wspomagała renowację klasztorów i szpitali. Była fundatorką kościoła "Na Piasku" w Krakowie. Zabiegi kanonizacyjne, które rozpoczęły się po śmierci Jadwigi nie doszły do skutku, ponieważ wymagały dużych kwot pieniężnych, którymi nie dysponował skarbiec państwa. Zabiegi zostały wznowione w XX wieku. Jadwiga została beatyfikowana 31 maja 1979, natomiast kanonizacja odbyła się 8 czerwca 1997 roku. Obu ceremoniom przewodniczył Jan Paweł II.

Królowa Jadwiga – legendy

Koło kościoła Najświętszej Maryi Panny "Na Piasku" w Krakowie znajduje się ślad stopy św. Jadwigi, która oddała drogocenny trzewik kamieniarzowi martwiącemu się o zebranie pieniędzy na leczenie ciężko chorej żony. Jadwiga postawiła stopę na kamieniu świeżo zabielonym wapnem. Kamieniarz postanowił ogrodzić to miejsce i wmurować w zewnętrzną ścianę kościoła.

Królowa Jadwiga – ciekawostki

Jadwiga znała języki, lubiła muzykę, sztukę oraz tańce. Organizowała przyjęcia taneczne na dworze w Krakowie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hende
d2hende
d2hende