Abraham Lincoln
Miejsce urodzenia: | Hardin, Kentucky |
Abraham Lincoln był 16. prezydentem Stanów Zjednoczonych, pełnił ten urząd dwukrotnie. Brał również udział w Wojnie Czarnego Jastrzębia i zasiadał w Izbie Reprezentantów. Zginął w 1865 roku w Teatrze Forda w Waszyngtonie z ręki Johna Wilkesa Bootha.
Abraham Lincoln – biografia
Abraham Lincoln przyszedł na świat 12 lutego 1809 roku hrabstwie Hardin w Kentucky jako drugie spośród trójki dzieci Nancy Hanks oraz Thomasa Lincolnów. Jego dzieciństwo było skromne, przepełnione pracą na roli oraz nauką. W wyniku chorób zmarło jego rodzeństwo oraz matka. Ojciec ożenił się powtórnie, tym razem z wdową Sarah Bush Johnston, która już miała troje dzieci z poprzedniego małżeństwa. Abraham Lincoln bardzo związał się z macochą i to ona w wielkim stopniu przyczyniła się do jego intelektualnego rozwoju. Lincoln dużo czytał, m.in. Biblię oraz bajki Ezopa, uczył się także pisać oraz liczyć.
Później Abraham Lincoln rozpoczął pracę w New Salem, a potem stał się buchalterem. Następnie mianowano go zastępcą mierniczego hrabstwa. W 1832 roku wziął udział w Wojnie Czarnego Jastrzębia jako kapitan, jego służba jednak nie trwała długo.
Abraham Lincoln wykazywał szerokie zainteresowanie polityką oraz kwestiami prawnymi. Był zagorzałym przeciwnikiem niewolnictwa oraz stosowania tortur wobec ludzi i zwierząt. Ponadto posiadał mnóstwo charyzmy, co sprawiało, że zjednywał sobie ludzi i zwracał uwagę płci przeciwnej.
W 1842 roku Abraham Lincoln ożenił się z Mary Todd Lincoln, jednakże ślub był planowany na 1841 rok. Małżeństwo miało czworo synów, z czego tylko jeden, Robert, dożył sędziwego wieku. Edward oraz William zmarli w dzieciństwie, natomiast Thomas przeżył zaledwie 18 lat.
Abraham Lincoln – kariera polityczna
W 1846 Abraham Lincoln dostał się do Izby Reprezentantów, ale potem przerwał swoją karierę na 5 lat i zajął się prawem. Wielokrotnie ubiegał się o funkcję w rządzie, ale nie był w stanie otrzymać żadnego stanowiska. Dopiero później, kiedy prowadził debaty na temat niewolnictwa, zaczął zyskiwać popularność i w 1860 roku został nominowany na prezydenta z ramienia nowo powstałej wówczas Partii Republikańskiej. Lincoln wygrał wybory, uzyskawszy 180 głosów elektorskich. W 1861 roku został zaprzysiężony na 16. prezydenta USA.
Prezydentura Abrahama Lincolna pokryła się z wybuchem wojny secesyjnej. Lincoln musiał więc wykazywać się zarówno zdolnościami przywódczymi, jak i umiejętnością zarządzania ludźmi, reprezentującymi różne idee. Udało mu się utworzyć współpracujący, chociaż niejednorodny gabinet, w którym zasiadali zarówno republikanie, jak i demokraci. Jako głównodowodzący sił zbrojnych Lincoln wykazywał się zdecydowaniem i umiejętnościami taktycznymi: dymisjonował niekompetentnych dowódców, pojawiał się na froncie, powiększył marynarkę oraz armię.
Za jego kadencji wprowadzono również ustawy o osadnictwie, o przyznaniu ziem, jak również przepisy z zakresu ekonomii.
Druga kadencja Abrahama Lincolna rozpoczęła się w 1865 roku. Postulował wówczas odbudowę kraju oraz pojednanie z Południem.
Abraham Lincoln – zamach i śmierć
Abraham Lincoln zginął w Wielki Piątek w Teatrze Forda podczas sztuki "Nasz amerykański kuzyn”. Do teatru wybrał się za namową żony, gdyż sam był zmęczony i wolał pozostać w domu.
Lincoln wraz z żoną zasiedli w górnej loży teatru, a towarzyszył im major Henry Rathbone i jego narzeczona Clara Harris. Po godzinie 22 w loży zjawił się aktor John Wilkes Booth. Strzelił w tył głowy prezydenta, a majora Rathbone'a ranił sztyletem w ramię. Lincoln zmarł rankiem następnego dnia.
Komentarze