Trwa ładowanie...
ycipk-2dqnva

Makowski: "Najpierw Ameryka. Potem, gdzieś daleko, Polska. Robiąc interesy z USA, musimy o tym pamiętać" [OPINIA]

Miała być infrastruktura wojskowa, składy amunicji, paliwa, tory i stacje kolejowe dla amerykańskiego wojska w Polsce? Nieaktualne. Będzie za to mur na granicy USA z Meksykiem. Dla Pentagonu i Donalda Trumpa wewnętrzna polityka zawsze wyprzedzi priorytetem odległe kwestie europejskie. Zamiast się oburzać, trzeba ten fakt w dyplomacji uwzględniać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Trump przekieruje część środków obronnych Pentagonu na budowę muru na granicy z Meksykiem. Ucierpią inwestycje w Polsce
Donald Trump przekieruje część środków obronnych Pentagonu na budowę muru na granicy z Meksykiem. Ucierpią inwestycje w Polsce (Getty Images, Fot: jeff Michell)
ycipk-2dqnva

Dokładnie 127 pozycji, w tym 5 z Polski. Tak wyglądają cięcia w budżecie Pentagonu o łącznej wartości 3,6 mld dolarów. Skąd nagle takie oszczędności? Czyżby na świecie zrobiło się z dnia na dzień bezpieczniej? Nic z tych rzeczy. Powód, jak zwykle w przypadku administracji Donalda Trumpa - ten sam.

Choć to Kongres głosuje nad planem wydatków zbrojeniowych w Ameryce, dzięki decyzji Sądu Najwyższego wydanej pod koniec lipca prezydent może skorzystać z tzw. "zamrożonych środków" na obronność, a chodzi o niebagatelną kwotę 2,5 mld dolarów. Wcześniej plany Trumpa próbował pokrzyżować sąd federalny w Kalifornii, ale w wyższej instancji - czyli amerykańskim SN - został przegłosowany stosunkiem: pięciu za, czterech przeciw.

"Mur na wagę wygranych wyborów"

ycipk-2dqnva

Jednak, aby w Nowym Meksyku, Arizonie i Kalifornii ruszyła budowa największej obietnicy kampanijnej prezydenta, należało dozbierać kolejny miliard. To cena, którą Donald Trump "zapłaci" z przyjemnością w zamian za mur, chroniący południową granicę państwa przed przepływem nielegalnych imigrantów z Meksyku. A jego samego przed widmem porażki w kampanii wyborczej 2020. "Build that wall" było bowiem jednym z częściej skandowanych haseł, kiedy cztery lata temu stanął do wyścigu o Biały Dom. I tym, z którego do tej pory nie potrafił się wywiązać.

Zobacz także: Morawiecki chwali Kaczyńskiego. „Publiczny hołd”

Patrząc z tej perspektywy, nie dziwi, że Ameryka była w stanie poświęcić nic nie mówiące przeciętnemu wyborcy inwestycje warte 96,4 mln dolarów w odległej Polsce. Ot, jakiś skład amunicji, koszary, tory kolejowe czy przechowalnia paliwa na lotnisku w Powidzu? Kto poza ekspertami się tym interesuje?

ycipk-2dqnva

Tak samo, jak odwołanie wizyty w Polsce z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej było mniej ważne, niż obserwowanie nadciągającego nad kluczową wyborczo Florydę, tak i dzisiaj - mur jest w priorytetach prezydenta znacznie wyżej niż Europejska Inicjatywa Odstraszania, uruchomiona po aneksji Krymu przez Rosję.

Nie można stawiać tylko na Amerykę

To bardzo ważny dzwonek ostrzegawczy dla polskiej dyplomacji, polityków i wojskowych. Pokazuje bowiem, że nawet wstępnie podpisane umowy, które czekały jedynie na ostateczną ratyfikację, mogę być odwołane w "za pięć dwunasta". Sojusz militarny z USA, choć dla Warszawy strategicznie istotny, nie może być zatem bezalternatywny. Przypominają nam o tym również naciski w kwestii wycofania się z "podatku cyfrowego" od unikających płacenia w Polsce podatków amerykańskich gigantów IT.

To zrozumiałe, że w przypadku słabnięcia NATO w Europie i fiasku utworzenia czegoś w rodzaju "europejskich sił zbrojnych", kierujemy swój wzrok za Atlantyk, ale coś zyskując, innej przewagi się w relacjach z USA pozbawiamy. Możliwości wyboru alternatywnych rozwiązań zbrojeniowych, które pokażą naszym sojusznikom, że nie jesteśmy na nich skazani i sami muszą podejmować elementarny wysiłek, aby swoje produkty zbrojeniowe Polsce sprzedać.

ycipk-2dqnva

Tylko tak buduje się realne partnerstwo. Reszta to klientelizm. Problem wbrew pozorom nie przekracza możliwości dyplomatycznych naszego państwa.

Marcin Makowski dla WP Opinie

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2dqnva

ycipk-2dqnva
ycipk-2dqnva