ycipk-23bthi

Wybory parlamentarne i mocne listy wyborcze PiS. Jarosław Kaczyński wystawia rządowi "piątkę" [Opinia]

Jarosław Kaczyński nie zmienia zwycięskiej personalnej taktyki z wyborów europejskich. Na wybory parlamentarne zostaną wystawieni najmocniejsi gracze w obozie władzy. Lider PiS w sobotę przedstawi liderów list wyborczych. Doceni członków rządu i postawi na młodsze pokolenie. Opozycję prezes chce zostawić w tyle. I znowu może mu się to udać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PiS przygotowuje się na wybory parlamentarne. Prezes Jarosław Kaczyński ułożył mocne listy.
PiS przygotowuje się na wybory parlamentarne. Prezes Jarosław Kaczyński ułożył mocne listy. (East News, Fot: Kamil PIKLIKIEWICZ)
ycipk-23bthi

Opozycja dzieli się i łączy, PiS dzieli i rządzi – tak najkrócej można oddać to, co dzieje się na personalnym zapleczu głównych graczy na polskiej scenie politycznej.

CZYTAJ TEŻ: Wybory parlamentarne 2019. Europosłowie PiS dostali nowe zadanie

ycipk-23bthi

Po stronie opozycji dopiero krystalizuje się formuła, w jakiej poszczególne ugrupowania wystartują w zbliżających się wielkimi krokami wyborach parlamentarnych. Nie ma więc na razie mowy o przedstawieniu przez Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) list wyborczych.

I mimo że – jak się dowiadujemy w kuluarach Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej – PO ma już więcej niż "szkielet" list wyborczych, to ich liderów – w 41 okręgach – poznamy dopiero za kilka tygodni.

Najwcześniej.

CZYTAJ TEŻ: PO wystartuje bez PSL. Nowe nazwisko na liście może zaskoczyć

ycipk-23bthi

Wybory parlamentarne tylko dla sprawdzonych

Obóz rządzący tylko czekał na okazję, żeby wyjść z wyborczą ofensywą.

CZYTAJ TEŻ: Wybory parlamentarne. "DGP" przedstawia jedynki PiS na listach wyborczych

Dziś PO debatuje i stawia na program (słusznie) oraz "dopięcie" koalicji, która powalczy z PiS. Jarosław Kaczyński stawia na ludzi. Swoich ludzi – sprawdzonych i popularnych w elektoracie prawicy. Członków rządu i młodych. Ministrów i wiceministrów. Zaprawionych w bojach i tych mogących zastąpić "starą gwardię" w przyszłości. A dziś tę gwardię uzupełniających.

ycipk-23bthi

Nie ma co ukrywać: każdy średnio zorientowany w polityce wie, że lider Zjednoczonej Prawicy – który przedstawi liderów list w sobotę przed południem – chce politycznie "zderzyć" się z Koalicją Obywatelską. A właściwie "przykryć" propozycje programowe, które ma pokazać Grzegorz Schetyna.

Wie też, że – to powszechna opinia nawet wśród polityków PO – uwagę mediów przyciągną bardziej nazwiska kandydatów do Sejmu, aniżeli najbardziej nawet atrakcyjne zręby programowe największej partii opozycyjnej. I to jest akurat zła informacja.

CZYTAJ TEŻ: Kampania rusza z kopyta. Grzegorz Schetyna wezwie na debatę Jarosława Kaczyńskiego

ycipk-23bthi

Zwłaszcza, że Kaczyński – to też przemyślany plan – chce wystawić na "szpicy" list wyborczych naprawdę najmocniejszych graczy. Biorąc pod uwagę różne wypadkowe.

W przypadku wielu klucz doboru jest prosty: sprawdziłeś się w rządzie, możesz być na szczycie.

Wysokość szczytu ustala prezes.

Wybory parlamentarne. Nazwiska dla elektoratu

ycipk-23bthi

Jarosław Kaczyński – Warszawa. Mateusz Morawiecki – Śląsk. Jarosław Gowin – Kraków. Zbigniew Ziobro – Świętokrzyskie. Piotr Gliński – Łódź. Jacek Sasin – Lubelszczyzna.

Jadwiga Emilewicz – Poznań, Łukasz Szumowski – Płock, Dariusz Piontkowski – Podlasie, Bożena Borys-Szopa – Gliwice, Michał Dworczyk i Elżbieta Witek – Dolny Śląsk.

To najważniejsze postaci rządu Mateusza Morawieckiego. I to ci politycy mają poprowadzić obóz PiS do zwycięstwa w jesiennych wyborach.

Prezes powtarza skuteczny manewr z wyborów europejskich: stawia na najmocniejsze nazwiska na "szpicach" list. A na politycznych liderów w kilku okręgach "mianuje" przedstawicieli młodszego pokolenia – jak Paweł Szefernaker czy Sylwester Tułajew (obaj są sekretarzami stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji).

Kolejne nazwiska liderów list: Jarosław Sellin, Marcin Horała, Joanna Lichocka, Marek Ast. Wszyscy wymienieni zbudowali sobie w obozie prawicy w ostatnich latach sporą rozpoznawalność.

I "starzy wyjadacze": jak Marek Kuchciński czy Antoni Macierewicz. Oni poprowadzą listy PiS w kluczowych dla partii okręgach. I świetny wynik mają w kieszeni.

Dobór Kaczyńskiego był prosty: nazwiskami maksymalnie zmobilizować elektorat swojego ugrupowania. A wszystkich wymienionych wyżej tenże elektorat wszak uwielbia.

Wybory parlamentarne. Nazwiska nie wystarczą

Czy na podobną sympatię wyborców będzie mógł liczyć kandydujący po raz pierwszy w wyborach parlamentarnych Mateusz Morawiecki? W jego przypadku zapadła bardzo ciekawa decyzja. Politycznie bardzo logiczna i starannie przemyślana.

Premier ma otwierać listę nie na rodzinnym Dolnym Śląsku, a na... Górnym. To w tym regionie właśnie jest największy rezerwuar głosów potrzebnych do zdobycia (utrzymania) władzy (choć w samych Katowicach jest do zdobycia "tylko" 5 milionów głosów – z katowickiego okręgu ma właśnie startować szef rządu).

Bo w końcu kto wygrywa Śląsk, ten wygrywa wybory.

Czy PiS je wygra? Na pewno nie samymi nazwiskami.

CZYTAJ TEŻ: Za kulisami Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej. "Mnie się o PiS-ie już gadać nie chce"

Wybory parlamentarne to test dla premiera

Wiadomo dziś jedynie tyle, iż Jarosław Kaczyński chce pokazać, że jest gotowy do wyborów. W przeciwieństwie do – powtarza PiS – wciąż dzielącej się/łączącej się/nie wiadomo jakiej opozycji.

Wystawieniem Morawieckiego na Śląsku prezes chce pokazać, jak ważny jest to dla niego region. I jak ważny jest dla Kaczyńskiego sam szef rządu.

PiS pis
Podziel się

Decyzją o obsadzeniu pierwszych miejsc na listach wyborczych członkami Rady Ministrów, Kaczyński wystawił rządowi "piątkę".

Decydujący egzamin wyborczy już w październiku. Tyle że wtedy ocen nie będzie wystawiać już prezes.

CZYTAJ TEŻ: Krzysztof Brejza dla WP: Pikniki Kaczyńskiego z działaczami PiS mnie nie interesują

Michał Wróblewski dla WP Opinie

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-23bthi

ycipk-23bthi
ycipk-23bthi