Trwa ładowanie...

Tylko w WP: PiS wykorzystuje politycznie katastrofę smoleńską (Badanie)

Wirtualna Polska na panelu Ariadna zapytała Polaków, czy katastrofa jest wykorzystywana do rozgrywek politycznych. Odpowiedź jest jednoznaczna: "Tak". Większość ankietowanych wskazuje na PIS.

Tylko w WP: PiS wykorzystuje politycznie katastrofę smoleńską (Badanie)Źródło: Forum, fot: Filip Błażejowski
dlu8ij5
dlu8ij5

W lipcu 2011 roku tzw. komisja Millera (szef MSWiA w rządzie Donalda Tuska) przedstawiła raport o katastrofie smoleńskiej, do którego doszło 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Raport nie zawierał jednej, konkretnej przyczyny. Eksperci wskazywali m.in. na: złe warunki atmosferyczne (mgła), które panowały podczas lądowania; brak reakcji załogi na komunikaty "PULL UP" (generował je system TAWS – system ostrzegania przed niebezpiecznym zbliżaniem się do ziemi); nieprawidłowe dane o położeniu samolotu przekazywane załodze przez obsługę smoleńskiego lotniska; zbyt dużą prędkość schodzenia do lądowania; zbyt późną próbę odejścia na tzw. drugi krąg.

Macierewicz - wielki tropiciel, który nic nie wytropił

Politycy Prawa i Sprawiedliwości od początku podważali ustalenia komisji Millera. Twierdzili, że raport był pisany pod dyktando Moskwy.

Już w lipcu 2010 powstał Zespół Parlamentarny ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy, którym kierował Antoni Macierewicz. Zespół składał się niemal wyłącznie z posłów PiS.

dlu8ij5

Po dojściu PiS do władzy już jako szef MON Macierewicz przeforsował powołanie podkomisji do spraw zbadania przyczyn katastrofy. Efektów jej prac do dziś nie ma.

W okolicach każdej rocznicy Antoni Macierewicz ogłasza kolejne rewelacje. Tak było również 10 kwietnia 2019 roku. Na antenie radiowej Jedynki stwierdzi: - Badania potwierdziły, że prezydencki tupolew został zniszczony przez eksplozję w powietrzu.

O tym, że podkomisja Macierewicza działa nadal, wie 44 proc. ankietowanych, przy czym – co dziwi – zaskoczonych jej istnieniem jest aż 57 proc. wyborców PiS.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Większość – 56 proc. – uczestników badania jest zdania, że podkomisja powinna zostać rozwiązana (rok temu zwolenników rozwiązania było 58 proc.).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Aż 75 proc. ankietowanych jest zdania, że katastrofa smoleńska jest wykorzystywana do rozgrywek politycznych. Tak sądzi nawet 62 proc. wyborców PiS.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Kto uprawia politykę na katastrofie smoleńskiej? 53 proc. z tych, którzy uważają, że katastrofa jest wykorzystywana do uprawiania polityki, wskazało na partię Jarosława Kaczyńskiego. 29 proc. jest zdania, że robi to zarówno PiS, jak i opozycja. Na partie opozycyjne wskazało zaledwie 7 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1090 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura dobrana według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania. Metoda: CAVI. Termin realizacji: 5-8 kwietnia 2019 roku.

dlu8ij5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlu8ij5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj