Trwa ładowanie...

TYLKO W WP. PiS prowadzi politykę antyunijną. Tak uważają Polacy

Prawo i Sprawiedliwość dobrze postawiło diagnozę – żeby wygrać wybory trzeba przekonać Polaków, że partia Jarosława Kaczyńskiego jest proeuropejska. Roboty specom od PR nie zabraknie. Jak wynika z badania na panelu Ariadna, 45 proc. ankietowanych uważa, że PiS prowadzi obecnie politykę antyunijną.

Share
TYLKO W WP. PiS prowadzi politykę antyunijną. Tak uważają Polacy
Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d42m9z4

Konflikt z Unią Europejską o praworządność – to on mógł przyczynić się do słabszego, niż zakładał PiS, wyniku w wyborach samorządowych.

Partia Jarosława Kaczyńskiego długo musiała przekonywać, że pod jej rządami nie grozi nam polexit. PiS zrozumiał: żeby uzyskać dobry wynik w wiosennych wyborach do Parlamentu Europejskiego i jesiennych do Sejmu i Senatu, powinna jak najszybciej odpruć z szyldu antyunijną łatkę.

Kulminacyjnym punktem była grudniowa konwencja PiS, na której ogłoszono: "Jesteśmy dumni, że jesteśmy Europejczykami" (Beata Szydło) oraz "Polska to serce Europy" (Mateusz Morawiecki). Politycy PiS dostali również zakaz kontrowersyjnych wypowiedzi dotyczących m.in. naszych stosunków z UE.

d42m9z4

Czy te działania coś dadzą, zobaczymy podczas wyborów. Na razie dobrze – dla PiS – nie jest.

Na pytanie: "Czy w Twojej ocenie Prawo i Sprawiedliwość prowadzi politykę antyunijną, czyli przeciwko Unii Europejskiej?", aż 45 proc. uczestników badania na panelu Ariadna odpowiedziało twierdząco. Jedynie 28 proc. było przeciwnego zdania.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Zapytaliśmy również, "która partia polityczna jest według Ciebie najbardziej proeuropejska”. Okazało się, że wygrywa Platforma Obywatelska, którą wskazało 31 proc. ankietowanych. PiS uzyskał 21 proc. Duża, bo 31 proc. grupa uczestników badania uznała, że żadna z partii, które wymieniliśmy w badania, nie jest proeuropejska.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Prawo i Sprawiedliwość często musiało mierzyć się z zarzutami opozycji, że działając przeciwko Unii, wpycha Polskę w objęcia Władimira Putina i Rosji. Dlatego w badaniu zapytaliśmy, "która partia polityczna jest według Ciebie najbardziej prorosyjska?”. PiS wskazało najwięcej, bo 20 proc. ankietowanych.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

W zmianie wizerunku PiS w tym ostatnim przypadku prawdopodobnie nie pomoże nominacja na stanowisko wiceministra cyfryzacji dla Adama Andruszkiewicza. Polityk związany w przeszłości ze środowiskiem narodowców został wymieniony w raporcie węgierskiego Think Tanku "Political Capital Institute" jako rosyjski agent wpływu.

d42m9z4

Z kolei sam Jarosław Kaczyński spotyka się w środę (9 stycznia) z włoskim wicepremierem, który znany jest z przyjaźni z Putinem, a równocześnie jest jednym z największych eurosceptyków Prezes PiS będzie rozmawiał z Matteo Salvinim o potencjalnej koalicji w Parlamencie Europejskim.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 4-7 stycznia 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1085). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

d42m9z4

Podziel się opinią

Share
d42m9z4
d42m9z4