Trwa ładowanie...
holderName

TYLKO W WP. Wygrać teraz z PiS jest praktycznie niemożliwe (badanie)

PiS zdeklasowało konkurentów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków o to, na kogo zagłosowaliby jesienią w wyborach do Sejmu i Senatu. Z badania wynika, że opozycja nie ma szans.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według badania dla WP, jego dalsze rządy są obecnie niezagrożone.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według badania dla WP, jego dalsze rządy są obecnie niezagrożone. (East News, Fot: PIOTR MOLECKI)
holderName

PiS - 45,38 proc.; Koalicja Europejska - 38,47 proc.; Wiosna - 6,06 proc. – przedstawiciele tylko tych partii znajdą się w Parlamencie Europejskim.

Klęskę poniosła Konfederacja (4,55 proc.) i Kukiz'15 (3,69 proc.), którym sondaże dawały duże szanse na wprowadzenie swoich posłów do PE. Lewica Razem z wynikiem 1,24 proc. znalazła się na peryferiach polskiej polityki.

Grzegorz Schetyna, lider Koalicji Europejskiej, zapytany w powyborczy poniedziałek, czy ma pomysł na pokonanie PiS-u, stwierdził: "Pomysł jest, tylko trzeba go dobrze znaleźć".

holderName

PiS trzyma się mocno

Schetyna będzie musiał bardzo się postarać. W badaniu na panelu Ariadna zapytaliśmy, na kogo Polacy oddaliby głos, gdyby wybory do polskiego parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę.

Do niedawna sądzono, że duża frekwencja jest wrogiem PiS. To już nieaktualne. Partia Jarosława Kaczyńskiego (wspólnie z formacjami Zbigniewa Ziobro i Jarosława Gowina) wygrała ostatnie wybory przy rekordowej frekwencji (45,68 proc.).

A w naszym badaniu udział w wyborach krajowych zadeklarowało jeszcze więcej osób, bo aż 68 proc. ankietowanych.

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Panel Ariadna)

Gdyby w wyborach wystartowały te same koalicje i partie, co w wyborach europejskich, Jarosław Kaczyński odniósłby jeszcze bardziej efektowne zwycięstwo niż tydzień temu. Na PiS zagłosowałoby aż 46 proc. wyborców. Koalicja Europejska dostałaby 32 proc. głosów, a Wiosna i Kukiz’15 po 7 proc.

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Panel Ariadna)

Koalicji niewiele dałoby zasilenie jej szeregów przez Wiosnę Roberta Biedronia. To zresztą mało prawdopodobne, bo PSL twardo mówi: "Wchodzi Wiosna, my wychodzimy", a i sam Biedroń nie specjalnie kwapi się do startu w bloku z innymi.

holderName

Gdyby jednak do takiej koalicji doszło, to PiS i tak jest niezagrożone. Wygrywa, zgarniając ponownie 46 proc. głosów, podczas gdy powiększona koalicja zyskałaby tylko nieznacznie i zdobyłaby 35 proc. 1 proc. zyskałby w tym układzie Kukiz’15.

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Panel Ariadna)

Sojusz na lewicy? To nie wygląda dobrze

Biedroniowi bliżej jest zdecydowanie do lewicy, ale taki sojusz nic by mu nie dał - co pokazuje, w jakiej defensywie lewica się znalazła.

holderName

Przy niezmienionym bloku PiS i Koalicji Europejskiej, ale przy połączeniu Wiosny z Lewicą Razem, Kaczyński zdobyłby po raz trzeci 46 proc., KE - 32 proc., Kukiz’15 – 7 proc., a Biedroń z Zandbergiem zaledwie 6 proc.

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Panel Ariadna)

Najwięcej, bo 47 proc. głosów, koalicja Kaczyński-Gowin-Ziobro zyskałaby, gdyby pozostałe partie startowały oddzielnie. Druga PO miałaby zaledwie 21 proc. głosów.

    WP.PL
(WP.PL, Fot: Panel Ariadna)

W każdym układzie największym przegranym była Konfederacja, która w wyborach europejskich mocno wystraszyła PiS. Tym razem skrajna prawica nawet nie zbiżyłaby się do progu wyborczego.

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1048 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 28 – 30 maja 2019 roku.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName