Trwa ładowanie...

Tajemnice PRL: Politbiuro - "superrząd" Polski Ludowej

Biuro Polityczne KC PZPR chciało decydować o każdym aspekcie życia obywateli PRL. Na posiedzeniach omawiano prawie wszystko - od polityki gospodarczej i metod tłumienia protestów robotników, po wygląd ozdób na warszawskim placu Konstytucji. - Było to coś ważniejszego niż "superrząd". To nie tylko absolutnie kierownicze gremium w partii i w państwie, ale też miejsce, w którym podejmowano właściwie wszystkie najważniejsze decyzje - wyjaśnia prof. Jerzy Eisler, dyrektor warszawskiego oddziału IPN.

Share
Tajemnice PRL: Politbiuro - "superrząd" Polski Ludowej
d1522fh

Nie wszyscy zasiadający w politbiurze mieli rzeczywisty wpływ na władzę. - Byli tacy członkowie biura politycznego, którzy właściwie byli bardziej informowani, niż uczestniczyli aktywnie w podejmowaniu decyzji - wskazuje prof. Eisler. Dotyczy to szczególnie szeregowych robotników, których dobrano do składu biura w latach 80., aby podkreślić robotniczy charakter rządzącej partii.

W programie "Tajemnice PRL" przedstawiamy najważniejsze wydarzenia i zjawiska społeczne z okresu Polski Ludowej. Program prowadzi prof. Antoni Dudek, przewodniczący Rady IPN. Gościnnie w "Tajemnicach PRL" występują najlepsi specjaliści w omawianych tematach.

d1522fh

Podziel się opinią

Share
d1522fh
d1522fh