Trwa ładowanie...
d4cxoia

Władysław Gomułka

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Białobrzegi (Krosno)

Partie:
d4cxoia
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

Władysław Gomułka urodził się 6 lutego 1905 roku w Białobrzegach Franciszkańskich, dziś dzielnicy Krosna. Dorastał w rodzinie robotniczej o patriotycznych poglądach. Jego ojciec działał w Polskiej Partii Socjalistycznej.

Władysław Gomułka – informacje ogólne

Władysław Gomułka zakończył edukację w wieku 12 lat i rozpoczął pracę jako ślusarz. Dyplom czeladnika uzyskał w wieku 17 lat. Na początku lat 20. XX wieku należał do młodzieżówki PPS. Został usunięty za otwartą krytykę polityki partii. Młody Władysław Gomułka organizował strajki i wiece, za co został zwolniony z pracy w rafinerii czy kilkukrotnie tymczasowo aresztowany. W latach 1934-1935 przebywał w Moskwie, gdzie ukończył Międzynarodową Akademię Leninowską.

W 1936 roku został skazany na 4,5 roku więzienia za planowanie zbrodni stanu. Trafił do więzienia w Sieradzu, gdzie przewodził komunie więziennej.

Władysław Gomułka – kariera polityczna

Władysław Gomułka został członkiem Polskiej Partii Robotniczej w 1942 roku. Był pełnomocnikiem KC PPR na Podkarpaciu, a następnie I sekretarzem Komitetu Warszawskiego PPR. Objął kierownictwo w partii w 1943 roku, po aresztowaniu dotychczasowego przewodniczącego, Pawła Findera.

W 1948 roku Władysław Gomułka został odsunięty od władzy za zbyt prawicowe odchylenia światopoglądowe i osadzony w więzieniu. Do rehabilitacji doszło w 1956 roku, kiedy objął funkcję I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Władysław Gomułka – mała stabilizacja

Rządy Władysława Gomułki zostały określone ironicznym mianem „małej stabilizacji” nawiązującym do dramatu Tadeusza Różewicza „Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja”. Okres ten charakteryzuje się szeregiem zmian, które miały złudnie łagodzić i polepszać życie w PRL.

Okres rządów Władysława Gomułki przypada na lata 1956-1970. Rozpoczyna go ogłoszenie amnestii dla więźniów politycznych oraz usunięcie przedstawicieli Związku Radzieckiego z najwyższych struktur władzy. Mała stabilizacja zakładała również umiarkowaną nacjonalizację sektora rolniczego oraz mniej restrykcyjną cenzurę w dziedzinie kultury i sztuki.

Władysław Gomułka odpowiedzialny jest za wysłanie wojsk do Czechosłowacji w celu stłumienia wystąpień niepodległościowych, a także działanie antysemickie, w tym represje i masowe wysiedlanie Żydów. Gomułka kojarzony jest również z kampanią antyinteligencką oraz brutalnym tłumieniem manifestacji polskich studentów i robotników. Najważniejszym tego typu wydarzeniem była manifestacja polskich robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku w odpowiedzi na drastyczne podwyżki cen produktów spożywczych. To po krwawych potyczkach Milicji Obywatelskiej i wojska ze stoczniowcami usunięto Władysława Gomułkę z urzędu I sekretarza, a jego miejsce zajął Edward Gierek.

Władysław Gomułka – przemówienia

Władysław Gomułka odznaczał się również jako mówca. Agresywny ton, PRL-owska nowomowa i śmiała krytyka poprzedników przeszły do historii. Do dziś podobne przemówienia nazywane są przez ekspertów „gomułkowszczyzną”.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cxoia
d4cxoia
d4cxoia