Trwa ładowanie...
ditl09v

Prezes IPN: Nie planujemy usuwania grobów komunistycznych zbrodniarzy z Powązek

• IPN na ten moment nie przewiduje akcji usuwania grobów komunistycznych zbrodniarzy z Powązek
• Szef Instytutu zaakcentował, że w chwili obecnej priorytetem IPN są poszukiwania na Łączce
• Dr Szarek: "Sprawa Wałęsy została zbadana"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes IPN: Nie planujemy usuwania grobów komunistycznych zbrodniarzy z Powązek
(Wikimedia Commons)
ditl09v

Na antenie TVP Info, w programie ''Minęła 20'', Prezes IPN dr Jarosław Szarek powiedział, że w chwili obecnej Instytut nie przewiduje akcji usuwania grobów komunistycznych zbrodniarzy z Powązek. Jednocześnie zaakcentował, że nie jest to miejsce, w którym powinny leżeć ich doczesne szczątki.

– Nie może być tak, że żyjemy w jakiejś schizofrenii historycznej. Że w Gdańsku mamy wielkie trzy krzyże – symbol tego miasta, upamiętniające ofiary Gomułki - natomiast idąc na Łączkę potykamy się o wielki głaz upamiętniający Władysława Gomułkę - powiedział z nieskrywaną irytacją szef IPN.

Podkreślił jednak, że w chwili obecnej IPN ma inne priorytety, którymi są poszukiwania zamordowanych przez komunistyczną bezpiekę polskich bohaterów podziemia niepodległościowego. Związane z tym prace na tzw. Łączce mają ruszyć w przeciągu kilku najbliższych tygodni, jeszcze we wrześniu.

ditl09v

Na pytanie prowadzącego, czy IPN zamierza otworzyć projekt badawczy dotyczący osoby Lecha Wałęsy, odpowiedział: - Sprawa Lecha Wałęsy została zbadana. Dziś żaden z historyków nie kwestionuje ustaleń prof. Sławomira Cenckiewicza dotyczących agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy.

Podkreślił też, że badanie tej sprawy i ogłoszenie wyników dochodzenia historycznego w sprawie relacji między Wałęsą a SB było ze strony prof. Cenckiewicza aktem wielkiej odwagi, za który zapłacił dużą cenę.

Dr Szarek zaprosił też na wszystkich na pogrzeb Danuty Siedzikówny ''Inki'' oraz Feliksa Selmanowicza ''Zagończyka'', który odbędzie się 28 sierpnia o godz. 13 w bazylice Mariackiej w Gdańsku.

ditl09v

Podziel się opinią

Share
ditl09v
ditl09v