Trwa ładowanie...
d4iub6m

Edward Gierek

Najnowsze informacje
4.3
(12 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Porąbka

Partie:
d4iub6m
flickr.com
Źródło: flickr.com

Edward Gierek jest jedynym przywódcą komunistycznym epoki PRL, który do dziś przez wielu wspominany jest pozytywnie. Choć jego polityka doprowadziła do krachu gospodarczego, otworzył Polskę na Europę Zachodnią i rozwinął infrastrukturę.

Edward Gierek - informacje ogólne

Edward Gierek przyszedł na świat 6 stycznia 1913 roku w Porąbce, obecnie dzielnicy Sosnowca. Pierwsze lata spędził w Polsce, jednak kłopoty rodzinne i finansowe sprawiły, że rodzina przeniosła się do Francji. Młody Edward Gierek pracował tam w kopalni węgla i potasu, a jednocześnie działał w polskiej frakcji Francuskiej Partii Komunistycznej.

Przez udział w strajku solidarnościowym w kopalni Leforest, Edward Gierek został deportowany do Polski. Tu kilka lat spędził w wojsku, w I Pułku Artylerii Motorowej, po czym przeprowadził się do Belgii, gdzie kontynuował pracę w górnictwie.

Edward Gierek powrócił do Polski w 1948 roku i wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej. Po ukończeniu Centralnej Szkoły Partyjnej w Łodzi w 1952 roku, po raz pierwszy został wybrany posłem na Sejm.

Edward Gierek - kariera polityczna

Edward Gierek piął się sukcesywnie po kolejnych szczeblach kariery w PZPR. W latach 1949–1954 był sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach, następnie zasiadał w KC PZPR, a jakiś czas późniek został mianowany kierownikiem Wydziału Przemysłu Ciężkiego. Ponadto, był członkiem Biura Politycznego KC PZPR, a także I sekretarzem partii w województwie katowickim. Już w połowie lat 60. Edward Gierek wyrastał na lidera PZPR i potencjalnego następcę Władysława Gomułki.

Początkiem najważniejszego okresu kariery politycznej Edwarda Gierka było objęcie funkcji I sekretarza KC PZPR. Do zmiany na stanowisku doszło 20 grudnia 1970 roku drogą „przewrotu pałacowego”, z krwawo stłumionym przez Gomułkę wystąpieniem robotników w tle.

Edward Gierek - rządy

Rządy Edwarda Gierka przypadły na dekadę między 1970 a 1980 rokiem. Dlatego czas ten nazywany jest dekadą Gierka lub okresem odbudowy drugiej Polski.

Głównymi postulatami ogłoszonymi przez Edwarda Gierka był rozwój przemysłu, przede wszystkim przemysłu ciężkiego, polityka mieszkaniowa, rozbudowa infrastruktury drogowej oraz sektora usług.

W dekadzie Gierka powstały nowe kopalnie, huty i rafinerie, a także dwupasmowa droga do dziś zwana 'gierkówką', łącząca Warszawę z Katowicami. Lata 1970-1980 to również okres, w którym powstały osiedla mieszkaniowe z wielokondygnacyjnymi blokami z „wielkiej płyty”, przybyło na drogach samochodów, rozpoczęto produkcję polskiego Fiata 126p. Na sklepowych półkach pojawiły się dotąd luksusowe artykuły spożywcze i gospodarstwa domowego.

Edward Gierek dążył do normalizacji stosunków z Watykanem i Kościołem Katolickim w Polsce, a podział administracyjny kraju na większą liczbę mniejszych jednostek doprowadził do szybszego tworzenia się bloku opozycyjnego.

Polityka zagraniczna Edwarda Gierka zakładała współpracę z państwami zachodnimi, głównym kredytodawcą ówczesnego rządu, przy jednoczesnym utrzymaniu nienagannych stosunków z Moskwą.

Założenia polityki rządu Edwarda Gierka nie dały pożądanych długofalowych rezultatów. W drugiej połowie dekady nastąpił krach gospodarczy. Jego bezpośrednim skutkiem były znaczne podwyżki cen, które wywołały strajki w 1980 roku. Edward Gierek ustąpił ze stanowiska I sekretarza 6 września tego samego roku.

Edward Gierek - ciekawostki

  • Edwardowi Gierkowi odebrano polską emeryturę. Źródłem jego dochodów po transformacji ustrojowej była renta z Francji i emerytura z Belgii.
  • Gierek mówił biegle po francusku i komunikatywnie po flamandzku.
  • Dług publiczny ekipy Edwarda Gierka został ostatecznie spłacony w 2012 roku, po uprzedniej redukcji o 10 milionów dolarów w 1991 roku.
  • Syn Edwarda Gierka, Adam, był senatorem RP w latach 2001-2004, a następnie posłem Europarlamentu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iub6m
d4iub6m
d4iub6m