Trwa ładowanie...
dq0o1dx

Tylko w WP. Polacy chcą zmian w edukacji, ale boją się reformy PiS

Ogromne zmiany w szkolnictwie stały się rzeczywistością, wkrótce zaczną odczuwać je dzieci i rodzice. Spytaliśmy Polaków, co sądzą o firmowanej przez PiS reformie. I choć generalnie popierają likwidację gimnazjów, to nie mają pewności, że zmiany w kształcie zaproponowanym przez PiS są dobrze przygotowane. To wyniki sondażu, który przeprowadzono na zlecenie Wirtualnej Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska (KPRM, Fot: P.Tracz)
dq0o1dx

Choć reforma edukacji już obowiązuje, jej prawdziwym testem będą pierwsze tygodnie roku szkolnego. Prawo i Sprawiedliwość dobrze wyczuło nastroje społeczne. Bo jak wynika z sondażu przeprowadzonego dla WP, większość Polaków (51 proc.) chce likwidacji gimnazjów i ośmioletnich podstawówek. Przeciwnego zdania jest 32 proc. badanych w panelu Ariadna.

O sondażu w #dziejesię16:50 w WP TV

Oczywiście najwięcej zwolenników taki kształt systemu edukacji ma wśród wyborców PiS - aż 83 proc., przy zaledwie 11 proc. przeciwników. Ale zwolennicy likwidacji gimnazjów przeważają także w elektoracie PO. Zmian chciałoby 53 proc. z nich, a 41 proc. z nich jest za obecnym systemem. W elektoracie Kukiz '15 jest najwięcej przeciwników (53 proc.) i najmniej zwolenników (24 proc.) reformy edukacji.

dq0o1dx

Polacy chcą zmian, ale niekoniecznie w takim kształcie, jak proponuje to PiS i minister Anna Zalewska. W sondażu przeprowadzonym dla WP poparcie dla tej konkretnej reformy jest niższe, niż dla likwidacji gimnazjów. Reformę PiS popiera 41 proc. badanych, a przeciw jest 39 proc.

Świetnie widać tutaj, jak duże znaczenie mają sympatie partyjne. Bo reformę źle ocenia zaledwie 3 proc. wyborców PiS, choć likwidację gimnazjów jako taką negatywnie oceniało 11 proc. z nich. Z kolei w elektoracie PO reformie aż 91 proc. badanych jest przeciw reformie PiS (przy 4 proc. zwolenników), choć przecież ponad połowa chciała likwidacji gimnazjów.

    Wirtualna Polska
(Wirtualna Polska, Fot: Ariadna)

Wyborcy boją się, że szkoły nie zdążyły przygotować się do nowego roku szkolnego, w którym nauka będzie odbywała się już według nowych zasad. Takie zagrożenie dostrzega 49 proc. badanych. To o 21 pkt. proc. więcej niż tych, którzy są spokojni o przygotowanie szkół.

Spytaliśmy również o koszty wysłania dzieci do szkół. 42 proc. badanych szacuje, że na wyprawkę wyda tyle samo co rok temu. Zwiększenie wydatków przewiduje 22 proc. badanych w panelu Ariadna, a niższych kosztów spodziewa się 18 proc. Badanie przeprowadziliśmy w dniach 25-28 sierpnia, więc rozkład odpowiedzi na to pytanie może się jeszcze zmienić.

dq0o1dx

Podziel się opinią

Share
dq0o1dx
dq0o1dx