Trwa ładowanie...

TYLKO w WP. Polacy bezlitośni dla biskupów tuszujący pedofilię (Badanie)

Nie ma znaczenia stosunek do wiary katolickiej, ani sympatie polityczne. Z badania dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna wynika jednoznacznie – hierarchowie ukrywający przypadki pedofilii wśród duchownych, muszą ponieść odpowiedzialność karną.

TYLKO w WP. Polacy bezlitośni dla biskupów tuszujący pedofilię (Badanie)Źródło: PAP, fot: Adam Warżwa
d5u33g2
d5u33g2

Film Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" wywołał wstrząs.

Polacy zobaczyli nie tylko dramat nieletnich wykorzystywanych przez duchownych. Ujrzeli również mechanizm wyciszania spraw "w imię dobra Kościoła" przez niektórych dostojników.

W reakcji PiS zaostrzył kary za pedofilię, ale Jarosław Kaczyński nie zgadza się na komisję śledczą, która zajmowałaby się wyłącznie duchownymi. Tymczasem w opinii Polaków Kościół sam nie poradzi sobie z problemem wykorzystywania nieletnich, choć przedstawiciele Episkopatu przepraszali za zło wyrządzone przez duchownych.

Uczestnicy badania na panelu Ariadna, z których większość (73 proc.) uważa się za osoby wierzące, zajęli jednoznaczne stanowisko w sprawie odpowiedzialności hierarchów.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

85 proc. – tylu uczestników badania uważa, że odpowiedzialność karna powinna spotkać hierarchów, którzy nie zgłosili przypadków molestowania nieletnich przez duchownych. Wyborcy PiS uważają tak w 78 proc. a Platformy Obywatelskiej w 96 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Większość ankietowanych - 66 proc. - jest zdania, że do dymisji powinien się podać cały Episkopat (53 proc. wyborców PiS i 90 proc. PO).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

W przypadku, gdyby hierarchowie nie podjęli sami takiej decyzji, powinien to zrobić papież Franciszek. Tak uważa 54 proc. badanych. Wśród wyborców PiS jest 38 proc. zwolenników takiego rozwiązania, wśród wyborców PO – 76 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1057 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 18 – 21 maja 2019 roku.

d5u33g2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5u33g2