Trwa ładowanie...

TYLKO w WP. Polacy bezlitośni dla biskupów tuszujący pedofilię (Badanie)

Nie ma znaczenia stosunek do wiary katolickiej, ani sympatie polityczne. Z badania dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna wynika jednoznacznie – hierarchowie ukrywający przypadki pedofilii wśród duchownych, muszą ponieść odpowiedzialność karną.

TYLKO w WP. Polacy bezlitośni dla biskupów tuszujący pedofilię (Badanie)Źródło: PAP, fot: Adam Warżwa
dffhhe0
dffhhe0

Film Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" wywołał wstrząs.

Polacy zobaczyli nie tylko dramat nieletnich wykorzystywanych przez duchownych. Ujrzeli również mechanizm wyciszania spraw "w imię dobra Kościoła" przez niektórych dostojników.

W reakcji PiS zaostrzył kary za pedofilię, ale Jarosław Kaczyński nie zgadza się na komisję śledczą, która zajmowałaby się wyłącznie duchownymi. Tymczasem w opinii Polaków Kościół sam nie poradzi sobie z problemem wykorzystywania nieletnich, choć przedstawiciele Episkopatu przepraszali za zło wyrządzone przez duchownych.

Uczestnicy badania na panelu Ariadna, z których większość (73 proc.) uważa się za osoby wierzące, zajęli jednoznaczne stanowisko w sprawie odpowiedzialności hierarchów.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

85 proc. – tylu uczestników badania uważa, że odpowiedzialność karna powinna spotkać hierarchów, którzy nie zgłosili przypadków molestowania nieletnich przez duchownych. Wyborcy PiS uważają tak w 78 proc. a Platformy Obywatelskiej w 96 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Większość ankietowanych - 66 proc. - jest zdania, że do dymisji powinien się podać cały Episkopat (53 proc. wyborców PiS i 90 proc. PO).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

W przypadku, gdyby hierarchowie nie podjęli sami takiej decyzji, powinien to zrobić papież Franciszek. Tak uważa 54 proc. badanych. Wśród wyborców PiS jest 38 proc. zwolenników takiego rozwiązania, wśród wyborców PO – 76 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1057 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 18 – 21 maja 2019 roku.

dffhhe0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dffhhe0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj