Trwa ładowanie...

Tylko w WP. PiS trzyma się mocno. Partia Kaczyńskiego wygrałaby wybory do PE (Badanie)

Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby wybory do Parlamentu Europejskiego, gdyby głosowanie odbyło się już w najbliższą niedzielę. Do urn poszłoby 57 proc. uprawnionych do głosowania. Według badania na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski, swoich przedstawicieli do PE wprowadziłyby tylko cztery koalicje/partie.

Tylko w WP. PiS trzyma się mocno. Partia Kaczyńskiego wygrałaby wybory do PE (Badanie)Źródło: East News, fot: Jan Bielecki
d3l6ulx
d3l6ulx

Wybory w krajach członkowskich UE odbędą się pomiędzy 23 a 26 maja (w Polsce w tym ostatnim terminie). Według badania dla WP cieszyłyby się one rekordowym zainteresowaniem Polaków.

W poprzednich, tych z 2014 roku wzięło udział zaledwie 23,82 proc. uprawnionych do głosowania. Tym razem byłoby to 57 proc. (46 proc. ankietowanych raczej wzięłoby w nich udział, 11 proc. zdecydowanie poszłoby do urn).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Z badania wynika, że w wyborach zwyciężyłoby PiS. Chęć oddania głosu na partię Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało 35,5 proc. badanych. Koalicja Europejska mogłaby liczyć na 28,8 proc. głosów, Wiosna Roberta Biedronia na 11,3 proc., a Kukiz ’15 na 6 proc. Pozostałe koalicje/partie nie wprowadziłyby do parlamentu Europejskiego swoich przedstawicieli.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Jeśli coś miałoby zachwiać pozycją PiS, to prawdopodobnie strajk nauczycieli zapowiadany na 8 kwietnia. Rozmowy "ostatniej szansy" mają zostać wznowione 1 kwietnia.

d3l6ulx

Zapytaliśmy również Polaków o ich poparcie dla dwóch największych partii – PiS i Platformę Obywatelską. Jeśli w wyborach do PE startowałyby tylko ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Schetyny, PiS zdobyłoby 44 proc. głosów, a PO 42 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Z kolei w wyborach do polskiego parlamentu PiS wygrałoby w stosunku 43:39 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1093 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 23-26 marca 2019 roku.

d3l6ulx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l6ulx