Polacy ocenili szanse PiS w najbliższych wyborach. Nowy sondaż
Czy partia Jarosława Kaczyńskiego jest w stanie wygrać przyszłoroczne wybory samorządowe? Zdania Polaków są podzielone - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu badawczym Ariadna.
- W opozycji znów odżyła nadzieja na świętego Graala, czyli na rozłam wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości. Taką nadzieję żywi niemal dwie trzecie elektoratu PO (59 proc.) i Nowoczesnej (57 proc.). Nadzieję tę podsycają aktualne zawirowania wokół Antoniego Macierewicza i jego resortu. Prawo i Sprawiedliwość niewątpliwie znalazło się na wizerunkowym zakręcie, co znajduje też odzwierciedlenie w przewadze Polaków przekonanych, że PiS nie ma szans wygrać kolejnych wyborów parlamentarnych (39 proc.) nad tymi, którzy przewidują zwycięstwo (33 proc.) - uważa dr Tomasz Baran z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zwycięstwo PiS w wyborach samorządowych przewiduje 38 proc. ankietowanych i tyle samo jest przeciwnego zdania. Wśród osób, które wierzą w sukces rządzącej partii, mniej jest jednak tych (10 proc.), którzy są zdecydowani w swojej opinii. Co czwarty uczestnik sondażu nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie.
Oczywiście największą wiarę w zwycięstwo mają zwolennicy PiS (91 proc. wskazań), a wyborcy Kukiz’15 podzielili się w swoich opiniach (43 proc. przewiduje wygraną PiS, a 45 proc. przegraną tego ugrupowania). Najwięcej osób, które wątpią w sukces PiS, jest wśród popierających PO i Nowoczesną (odpowiednio: 79 i 81 proc.).
Nieco inaczej prezentują się wyniki sondażu przy pytaniu o wybory parlamentarne w 2019 roku. 39 proc. uważa, że ugrupowanie Kaczyńskiego je przegra, a 33 proc. przewiduje jego wygraną. W tym przypadku wśród spodziewających się sukcesu PiS, również mniej jest osób, które pewne są takiego rozwoju wydarzeń (11 proc.). Dla 28 proc. ankietowanych nie jest jeszcze jasne, czy PiS uda się rządzić drugą kadencję.
W sukces wierzy 83 proc. wyborców tej partii, a zwolennicy ruchu Pawła Kukiza znów okazali się podzieleni (42 proc. uważa, że PiS przegra, a 41 proc., że wygra). Dla 86 proc. popierających Nowoczesną i 81 proc. wyborców PO jest jasne, że PiS musi przegrać.
Polaków zapytaliśmy również o to, czy w rządzącej partii w najbliższych miesiącach może dojść do rozłamu. Aż 37 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź: trudno powiedzieć. Co trzecia osoba (34 proc.) uważa, że taki rozwój wypadków nie jest możliwy, a 29 proc. jest przeciwnego zdania.
W rozłam wewnątrz PiS nie wierzą dwie trzecie wyborców tego ugrupowania, ale 16 proc. twierdzi, że jest on możliwy. W przypadku zwolenników opozycji większość jest przekonana, że tarcia partyjne skończą się podziałem PiS (59 proc. takich wskazań ze strony popierających PO i 57 proc. ze strony zwolenników partii Ryszarda Petru)
. Najbardziej podzieleni znów okazali się chcący głosować na Kukiz’15.
W naszym badaniu padło także pytanie o to, czy prezydent Andrzej Duda pozostaje w konflikcie z szefem resortu obrony Antonim Macierewiczem. Tym razem także najwięcej osób stwierdziło, że trudno im powiedzieć, jak wyglądają te relacje. 36 proc. uważa, że taki spór istnieje, a 27 proc. wybrało przeciwną odpowiedź.
Jeśli chodzi o podział na preferencje wyborcze ankietowanych, to wśród zwolenników PiS konfliktu na linii Duda-Macierewicz nie dostrzega 57 proc. badanych, ale dla 24 proc. jest on zauważalny. Najwięcej osób, które uważają, że taki spór trwa, jest po stronie wyborców PO (52 proc.) i Nowoczesnej (50 proc.), choć w tym ostatnim wypadku aż 40 proc. jest przeciwnego zdania. Jeszcze bardziej podzieleni są popierający Kukiz’15 (39 proc. opinii potwierdzających istnienie konfliktu i 38 proc. przeciwnych wskazań).
Aż 41 proc. uczestników sondażu nie ma zdania na temat tego, jaki wpływ na ocenę prezydenta Andrzeja Dudy przez opinię publiczną może mieć konflikt z ministrem Macierewiczem. 37 proc. uznało, że spór będzie negatywnie odbijał się na ocenach prezydenta, a 22 proc., iż ten wynik będzie pozytywny.
Najwięcej osób, które uważają, że Duda straci na tym konflikcie, znalazło się wśród wyborców Nowoczesnej (70 proc.) i PO (57 proc.). Z kolei dla 40 proc. zwolenników PiS prezydent może zyskać na różnicy zdań z szefem MON. Przeciwnego zdania jest 23 proc. wyborców partii Kaczyńskiego. Wśród popierających Kukiz’15 znów głosy są najbardziej podzielone: 37 proc. twierdzi, że konflikt wpłynie negatywnie na ocenę prezydenta, a 31 proc. uważa, że pozytywnie.
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 1-4 kwietnia 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1102). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI