Nieznane zdjęcia polskiej arystokracji
Bogate rezydencje polskich elit
Życie codzienne elit
Czasy świetności rozległych magnackich majątków dawno minęły. Wielka wojna, wojna polsko-bolszewicka i II wojna światowa przyniosły olbrzymie straty.
Dobra grabiły i dewastowały przetaczające się armie wojsk zaborców i bolszewików. Najbardziej ucierpiały te rezydencje, które znalazły się na terenie Rosji sowieckiej, za przesuniętą wschodnią granicą. Budynki dewastowano, obrazy cięto szablami i dziurawiono kulami, książki palono. Dzieła zniszczenia dokończyła powojenna władza. Mocą dekretu o reformie rolnej przejęto ponad dziesięć tysięcy majątków ziemskich. Nadmiernie wykorzystywane i pozbawione remontów posiadłości błyskawicznie popadały w ruinę.
Nieznane zdjęcia polskiej arystokracji przywracają pamięć o czasach, które minęły. Album "Rezydencje w starej fotografii" jest opowieścią o życiu codziennym dawnych elit. Aż 125 zdjęć ukazuje perły polskiej architektury i kultury - wytworne pałace, okazałe salony i urocze parki. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa BOSZ.
(evak)
Na zdjęciu: Pałac Krasickich w Dubiecku. Wygląd zewnętrzny, przed 1938 rokiem. Fotografia pochodzi z albumu "Rezydencje w starej fotografii".