Trwa ładowanie...

Były oficer UB Tadeusz B. skazany za znęcanie się nad więźniami

Dwa lata więzienia w zawieszeniu - to wyrok warszawskiego sądu wobec byłego oficera UB z Poznania Tadeusza B., uznanego za winnego fizycznego i psychicznego znęcania się w latach 50. nad dwojgiem więźniów tamtejszego UB.

Były oficer UB Tadeusz B. skazany za znęcanie się nad więźniamiŹródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
d1722oj
d1722oj

Jak podał IPN, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa uznał B. za winnego tego, że od listopada 1951 r. do marca 1952 r., przekraczając uprawnienia funkcjonariusza UB, znęcał się fizycznie nad aresztowanym członkiem podziemnej organizacji niepodległościowej "Grunwald" Józefem U. W trakcie przesłuchań, chcąc zmusić go do złożenia wyjaśnień określonej treści, wielokrotnie bił go po całym ciele rękoma oraz drewnianą kantówką i kijem oraz stawał butami na palcach stóp - czym doprowadzał go do fizycznego wyczerpania.

Drugi zarzut dotyczył znęcania się fizycznego i psychicznego od grudnia 1951 r. do stycznia 1952 r. nad aresztowaną członkinią "Grunwaldu" Wandą S. Chcąc zmusić ją do złożenia wyjaśnień określonej treści, B. "z ogromną siłą bił ją po głowie metalowymi kluczami na skutek czego doprowadził ją do fizycznego wyczerpania oraz groził jej pozbawieniem życia".

Za te przestępstwa sąd wymierzył B. kary jednostkowe w wymiarze 1 roku i 6 miesięcy oraz 1 roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności. Kara łączna opiewa na 2 lata pozbawienia wolności; jej wykonanie sąd warunkowo zawiesił na 4 lata.

Oskarżający B. pion śledczy IPN z Poznania kwalifikował jego czyny jako zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie komunistyczne w formie prześladowań ze względów politycznych - co uznał sąd. Wyrok nie jest prawomocny.

d1722oj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1722oj