ycipk-katp33

Bartłomiej Biskup: Marsz Niepodległości zapunktował szefowi ludowców (OPINIA)

Tegorocznemu świętu Polaków bacznie przyglądali się obserwatorzy życia politycznego. Niektórzy wietrzyli zamieszki. Incydenty były. Ale niewiele.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władysław Kosiniak-Kamysz pod pomnikiem Wicentego Witosa
Władysław Kosiniak-Kamysz pod pomnikiem Wicentego Witosa (PAP, Fot: Paweł Supernak)
ycipk-katp33

Dziennikarze zagraniczni również trzymali rękę na pulsie. Przecież ważne jest, jaki przekażą obraz Polski do swoich krajów. Za to nasi politycy z właściwą sobie rezerwą odnosili się do poczynań innych stron sceny politycznej.

Dzisiaj wszyscy powinni mieć zatem powody do zadowolenia, bo tegoroczne święto przebiegło nad wyraz spokojnie.

Zakopywanie podziałów

ycipk-katp33

Zaczynając od polityków, wszyscy podkreślali wagę i konieczność zgody narodowej. Podczas składania wieńców pod pomnikami ojców polskiej niepodległości przywoływali czasy końca pierwszej wojny światowej i znaczenie zakopania podziałów na scenie politycznej, które posłużyło wspólnemu celowi.

Emocje wokół Marszu Niepodległości. Gość miał pretensje, o to, kto siedział obok niego w studiu

Co prawda niektórzy z nich narzekali na podziały wśród Polaków. Jakby zapominając, że sami przyczyniali się wielokrotnie do ich tworzenia. Prezydent Duda w swoim przemówieniu również wielokrotnie odwoływał się do poczucia wspólnoty i poczucia polskości, wielokrotnie dziękując tym, którzy przez lata o nią walczyli i ją budowali.

ycipk-katp33

Andrzej Duda mówił również o błędach i zaniechaniach nie tylko ostatnich lat, ale także, co jest pewną nowością w jego ustach - o błędach II Rzeczypospolitej.

Wszystko to sprawiało wrażenie mowy polityka, który w sposób dojrzały pojmuje swoją rolę i stanowisko, które piastuje. Który zdaje sobie sprawę z tego, że w majowych wyborach potrzeba będzie ponad połowy poparcia głosujących Polaków. Który akcentuje szczególnie mocno elementy łączące.

Spotkanie pod pomnikiem

ycipk-katp33

Ciekawym wydarzeniem, utrzymanym w duchu jedności narodowej, było spotkanie Prezydenta Dudy i lidera Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniak-Kamysza przed pomnikiem Wincentego Witosa, założyciela ruchu ludowego, przed którym obaj składali kwiaty i wspólnie odśpiewali "Rotę".

Lider ludowców również dużo mówił o pojednaniu, współpracy i narodowych powinnościach. Zresztą robi to od dłuższego czasu.

Obaj politycy dzięki takim wspólnym gestom zyskali, chociaż powinny być one raczej normalnością. Kosiniak-Kamysz dzięki takim sytuacjom zyskuje również punkty w przyszłych wyborach prezydenckich wśród kandydatów opozycyjnych.

Marsz zwykłych ludzi

ycipk-katp33

Nie sprawdziły się na szczęście prognozy dotyczące incydentów na Marszu Niepodległości. Marsz przebiegł spokojnie, organizatorzy sprawdzali transparenty wcześniej, było mniej osób niż rok temu, ale zwykli ludzie i rodziny z dziećmi znowu w tym roku mogły poczuć się bezpiecznie, Nie być napiętnowane z powodu wybryków grupki politycznych radykałów.

Przezorny brak patronatu i udziału w tym wydarzeniu najważniejszych polityków (także jeśli chodzi o marsze przeciwników), również na pewno wpłynął uspokajająco na atmosferę marszu.
Swoje zrobiła też policja, "dmuchając na zimne" i zawczasu rozdzielając miejsca, w których mogły się spotkać pochody o przeciwstawnych poglądach. Drobne incydenty na trasie nie zakłóciły spokojnego przebiegu wszystkich dzisiejszych warszawskich manifestacji.

Czas spokoju

ycipk-katp33

Po ostatnich burzliwych i piętnowanych w mediach obchodach Święta Niepodległości oraz wyczerpującej kampanii wyborczej mieliśmy dzisiaj zatem czas spokoju i prawie że politycznego pojednania. I bardzo dobrze, że w czasie tak uroczystym politycy nie epatowali Polaków swoimi sprawami i dzielącymi ich różnicami. Dobrze, że taki czas uspokojenia się zdarzył.

Tegoroczny Marsz Niepodległości kończy to w miarę spokojny politycznie miesiąc. Na horyzoncie mamy dni bardziej burzliwe: posiedzenia Sejmu i Senatu.

A na wiosnę wybory prezydenckie. Atmosfera będzie robić się coraz gorętsza.

Polub WP Opinie
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-katp33

ycipk-katp33
ycipk-katp33