Trwa ładowanie...
d4iwke4

Akcja Kutschera źródłem współczesnych wojsk specjalnych

Mija 71 lat od operacji Kutschera. Była to jedna z najgłośniejszych akcji drugiej wojny światowej, jaką przeprowadziły oddziały Armii Krajowej na terenie okupowanej Polski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbrodniarz nazistowski zwany katem Warszawy, Franz Kutschera
Zbrodniarz nazistowski zwany katem Warszawy, Franz Kutschera (Wikipedia)
d4iwke4

Żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK "Pegaz” zlikwidowali 1 lutego 1944 roku w Warszawie Franza Kutscherę. Funkcjonariusz SS zasłynął z okrucieństwa wobec mieszkańców stolicy.

- Tego typu operacje są źródłem współczesnych wojsk specjalnych - uważa pułkownik Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Obecnie zarówno polskie, jaki i natowskie jednostki specjalne w podobny sposób prowadzą zadania. Akcję bezpośrednią poprzedza rozpoznanie i dokładne określenie celu, tak zwane "targetowanie". Wszystkie te elementy były w akcji Kutschera.

Zdaniem pułkownika Kukuły analiza operacji uświadamia współczesnym żołnierzom, jak trudnego zadania podjęło się dwunastu członków oddziału "Pegaz". Znawcy tematyki wojskowej otwarcie mówią, że była to jedna z najlepiej przeprowadzonych akcji specjalnych w terenie zabudowanym. Pułkownik Wiesław Kukuła przypomina, że 71 lat temu żołnierze działali w ekstremalnie trudnych warunkach, w mieście zajętym przez wroga, gdzie na każdym kroku czekały uzbrojone oddziały Niemców. - To budzi jeszcze większy szacunek dla tych żołnierzy - mówi dowódca jednostki z Lublińca.

d4iwke4

Podziel się opinią

Share
d4iwke4
d4iwke4