Trwa ładowanie...
d2pfv6g
d2pfv6g
d2pfv6g

2 kwietnia 742 - Urodził się Karol Wielki

Urodził się Karol Wielki, z dynastii Karolingów, król Franków i Longobardów, cesarz rzymski uważany za ideał władcy, wodza i człowieka. Jako rok narodzin podawany jest też 747. Podczas panowania przeprowadził 54 kampanie wojenne, a połowie z nich przewodził osobiście, dwukrotnie powiększył swoje państwo, dbał o rozwój kultury, kształcił duchowieństwo - zakładał przykatedralne szkoły i biblioteki. Ożywienie kulturalne w czasie jego panowania nosi nazwę renesansu karolińskiego. Zmarł 28 stycznia 814 roku.

2 kwietnia 1982 - Argentyna zajmuje Falklandy

Wojska argentyńskie zajęły Falklandy (Malwiny) - zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii na Południowym Pacyfiku. Dało to początek wojnie, która zakończyła się 14 czerwca kapitulacją Argentyńczyków. Formalnie spór zakończył się 11 lipca.

2 kwietnia 1997 - Zgromadzenie narodowe przyjęło nową Konstytucję RP

Zgromadzenie Narodowe 451 głosami przyjęło nową Konstytucję III Rzeczypospolitej. Została ona podpisana przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego 16 lipca1997 roku. Weszła w życie 17 października 1997 roku.

2 kwietnia 2005 - Zmarł Jan Paweł II

Ten pontyfikat wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata. 9 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku zmarł Jan Paweł II. Postawa papieża w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi. Później, podczas uroczystości pogrzebowych wierni wołali "Santo subito", czyli "Święty natychmiast".

d2pfv6g

Pontyfikat papieża Polaka był wyjątkowy ze względu na wymiar duchowy papieskiego nauczania, a także m.in. liczbę pielgrzymek oraz kanonizacji. Jan Paweł II był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Nazwany papieżem-pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia. Podczas jego posługi, ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.

Sześć lat po śmierci Jana Pawła II, w 2011 roku, papież Benedykt XVI dokonał jego beatyfikacji. Od tej pory jest on błogosławionym Kościoła katolickiego. 9 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, wiadomość o śmierci papieża podał uczestnikom czuwania na placu Świętego Piotra, arcybiskup Leonardo Sandri.

d2pfv6g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2pfv6g