Trwa ładowanie...
Nauka w Polsce
historia
13-01-2015 12:24

Zmarł prof. Stanisław Kurnatowski

11 stycznia zmarł wybitny polski archeolog prof. Stanisław Kurnatowski – poinformował Zarząd Główny Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich na swojej stronie internetowej. W sierpniu skończyłby 86 lat. Był promotorem interdyscyplinarności badań naukowych i studiów archeologiczno-przyrodniczych.

Zmarł prof. Stanisław KurnatowskiŹródło: Prof. Stanisław Kurnatowski z Danutą Jaskanis, 7 marca 1989 r., fot: Archiwum SNAP
d2vdgll
d2vdgll

11 stycznia zmarł wybitny polski archeolog prof. Stanisław Kurnatowski - poinformował Zarząd Główny Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich na swojej stronie internetowej. W sierpniu skończyłby 86 lat. Był promotorem interdyscyplinarności badań naukowych i studiów archeologiczno-przyrodniczych.

Prof. Kurnatowski (ur. 5 sierpnia 1929 r.) ukończył studia archeologiczno-prehistoryczne pod kierunkiem prof. Witolda Hensla w 1952 roku. Jego nauczycielem był również prof. Józef Kostrzewski. Jeszcze w czasie studiów podjął pracę w poznańskim Muzeum Archeologicznym, gdzie pracował do 1958 roku. Następnie związał się z Instytutem Historii Kultury Materialnej (IHKM) PAN (obecnym Instytutem Archeologii i Etnologii PAN). W Zakładzie Archeologii Wielkopolski IHKM PAN działał od 1971 roku aż do przejścia na emeryturę w 1999 roku. Od początku studiów brał udział w licznych pracach wykopaliskowych na stanowiskach o bardzo różnej chronologii.

Prof. Kurnatowskiego cechowała chęć zrozumienia dziejów w szerszym kontekście. Pogłębiona refleksja nad metodami w archeologii zaowocowała organizacją w Poznaniu w 1968 roku pierwszej ogólnopolskiej konferencji poświęconej badaniom powierzchniowym. W późniejszym czasie brał udział w opracowaniu założeń ogólnopolskiej akcji Archeologicznego Zdjęcia Polski (AZP) i następnie w ocenie ich wyników.

"Nawet najbardziej wciągające prace wykopaliskowe i rewelacyjne odkrycia nie sprawiły, by Stanisław Kurnatowski zadowolił się badaniem jakiegoś jednego okresu, czy zagadnienia. Od początku interesowały go bardziej ogólniejsze procesy wyrażające się w przemianach kulturowych kolejnych epok" - czytamy na stronie internetowej I Sympozjum Archeologii Środowiskowej (2005 rok), które było dedykowane prof. Kurnatowskiemu.

d2vdgll

Naukowcy podkreślają, że archeolog przez całą swoją karierę zawodową zwracał szczególną uwagę na współpracę przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych. Ideę wdrażał w życie począwszy od badań w Międzyrzeczu w latach 50. - w projekcie wzięło udział 30 przedstawicieli różnych specjalności. Kluczowe są prace prof. Kurnatowskiego dotyczące studiów nad osadnictwem w kontekście relacji człowieka ze środowiskiem przyrodniczym. Zwracał również uwagę na współpracę archeologów z historykami. Sporo czasu poświęcił badaniom osadniczym Wielkopolski zachodniej i Ziemi Lubuskiej. Podczas pracy nad nimi korzystał z analiz geograficznych, gleboznawczych i przyrodniczych. W późniejszym czasie szczegółowo przyglądał się procesom społecznym w pradziejach i średniowieczu - z tego powodu wprowadził do swoich rozważań problematykę demograficzną.

Prof. Kurnatowski poślubił w 1965 roku Zofię Hilczer (1932-2013), wybitną archeolog-mediewistkę, z którą współpracował na polu naukowym.

Barwna jest również pozanaukowa biografia naukowca. W latach 1944-45 pełnił służbę łącznika AK, przenosząc meldunki między placówkami terenowymi a oddziałami leśnymi. W 1981 r. został członkiem Komisji Porozumiewawczej "Solidarności" PAN, gdzie opracowywano projekt nowej ustawy o Akademii. Komisja spotykała się również w czasie stanu wojennego, a później w 1989 i 1990 roku, zajmując się projektami ustawy o PAN i o KBN.

Był aktywnym członkiem licznych organizacji naukowych, w tym Komisji Archeologicznej Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (PTPN), a później zastępcą sekretarza generalnego tej organizacji. Był również członkiem - założycielem SNAP. W 1994 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Pogrzeb prof. Stanisława Kurnatowskiego odbędzie się 20 stycznia 2015 r. na cmentarzu Junikowskim w Poznaniu o godz. 13.50. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w tym samym dniu o godz. 12.00 w kościele pw. Św. Rodziny przy ul. Promienistej w Poznaniu.

d2vdgll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vdgll

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj