Trwa ładowanie...
ycipk-45czny

Uczestnicy badania zabijają nadzieję opozycji: Donald Tusk już nie wróci

Większość sondaży pokazuje, że o Pałac Prezydencki z Andrzejem Dudą mógłby rywalizować jedynie Donald Tusk. Warunek oczywisty – przewodniczący Rady Europejskiej musiałby najpierw wrócić do Polski. Z badania na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika jednak, że większość wyborców w ten powrót nie wierzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. (PAP, Fot: Wiktor Dąbkowski)
ycipk-45czny

Kiedy pod koniec sierpnia zapytaliśmy, na kogo Polacy zagłosowaliby w pierwszej turze wyborów prezydenckich, 34 proc. badanych wskazało na Andrzeja Dudę, 21 proc. na Donalda Tuska, a 14 proc. na Roberta Biedronia. Pozostali politycy (na naszej liście znalazło się 10 nazwisk polityków od lewicy do prawicy) nie zbliżyli się nawet do granicy 10 proc.

W dwa tygodnie później Biedroń ogłosił, że choć opuszcza Słupsk i wraca do krajowej polityki, to prezydentura go nie interesuje. Zostali więc dwaj potencjalni konkurenci – Duda i Tusk.

I tu zaczynają się schody. Determinacja Andrzeja Dudy do wywalczenia reelekcji jest widoczna, bardziej niż wyraźnie. Tymczasem Tusk to w Polsce polityk z Twittera. Czasem wbije szpilkę PiS i Andrzejowi Dudzie, czasem puści oko do wyborców, jak wtedy, gdy w marcu stwierdził: "W 2019 roku będę tutaj i niech nikt nie myśli że będę tylko oglądał telewizję czy grał w piłkę z wnukami”.

ycipk-45czny

Oczywiście trudno oczekiwać, że jako przewodniczący Rady Europejskiej będzie angażował się w politykę krajową. Może się jednak okazać, że PiS okopie się tam mocno, że nawet Tusk nie będzie miał po co wracać.

Zresztą Polacy, którzy uczestniczyli w badaniu na panelu Ariadna, w dużej części już teraz nie wierzą w powrót Tuska. O tym, że wróci i odegra ważną rolę w krajowej polityce jest przekonanych 34 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 42 proc.

WP.PL
Podziel się

Jeszcze gorzej oceniane są szanse Donalda Tuska na pokonanie urzędującego prezydenta. Szansę na zwycięstwo daje Tuskowi 32 proc. uczestników badania. Z kolei 45 proc. ocenia, że zwycięzcą takiego starcia byłby Andrzej Duda.

ycipk-45czny
WP.PL
Podziel się

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 3-10 września 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1079). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-45czny

ycipk-45czny
ycipk-45czny