Trwa ładowanie...

Uczestnicy badania zabijają nadzieję opozycji: Donald Tusk już nie wróci

Większość sondaży pokazuje, że o Pałac Prezydencki z Andrzejem Dudą mógłby rywalizować jedynie Donald Tusk. Warunek oczywisty – przewodniczący Rady Europejskiej musiałby najpierw wrócić do Polski. Z badania na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika jednak, że większość wyborców w ten powrót nie wierzy.

Uczestnicy badania zabijają nadzieję opozycji: Donald Tusk już nie wróciŹródło: PAP, fot: Wiktor Dąbkowski
dg8pfa1
dg8pfa1

Kiedy pod koniec sierpnia zapytaliśmy, na kogo Polacy zagłosowaliby w pierwszej turze wyborów prezydenckich, 34 proc. badanych wskazało na Andrzeja Dudę, 21 proc. na Donalda Tuska, a 14 proc. na Roberta Biedronia. Pozostali politycy (na naszej liście znalazło się 10 nazwisk polityków od lewicy do prawicy) nie zbliżyli się nawet do granicy 10 proc.

W dwa tygodnie później Biedroń ogłosił, że choć opuszcza Słupsk i wraca do krajowej polityki, to prezydentura go nie interesuje. Zostali więc dwaj potencjalni konkurenci – Duda i Tusk.

I tu zaczynają się schody. Determinacja Andrzeja Dudy do wywalczenia reelekcji jest widoczna, bardziej niż wyraźnie. Tymczasem Tusk to w Polsce polityk z Twittera. Czasem wbije szpilkę PiS i Andrzejowi Dudzie, czasem puści oko do wyborców, jak wtedy, gdy w marcu stwierdził: "W 2019 roku będę tutaj i niech nikt nie myśli że będę tylko oglądał telewizję czy grał w piłkę z wnukami”.

dg8pfa1

Oczywiście trudno oczekiwać, że jako przewodniczący Rady Europejskiej będzie angażował się w politykę krajową. Może się jednak okazać, że PiS okopie się tam mocno, że nawet Tusk nie będzie miał po co wracać.

Zresztą Polacy, którzy uczestniczyli w badaniu na panelu Ariadna, w dużej części już teraz nie wierzą w powrót Tuska. O tym, że wróci i odegra ważną rolę w krajowej polityce jest przekonanych 34 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 42 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Jeszcze gorzej oceniane są szanse Donalda Tuska na pokonanie urzędującego prezydenta. Szansę na zwycięstwo daje Tuskowi 32 proc. uczestników badania. Z kolei 45 proc. ocenia, że zwycięzcą takiego starcia byłby Andrzej Duda.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 3-10 września 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1079). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI

dg8pfa1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg8pfa1