Trwa ładowanie...

Tylko w WP. PiS ma już z kim przegrać. Kaczyński może stracić władzę (Badanie)

Przyłączenie się Wiosny Roberta Biedronia do Koalicji Europejskiej może sprawić, że Jarosław Kaczyński przegra jesienne wybory. Tak wynika z badania na panelu Ariadna przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski.

Tylko w WP. PiS ma już z kim przegrać. Kaczyński może stracić władzę (Badanie)Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
dqka9cb
dqka9cb

Wobec Roberta Biedronia i jego Wiosny PiS konsekwentnie milczy. W wystąpieniach polityków PiS Wiosna praktycznie nie pojawia się jako konkurent, do którego programu należałoby się odnosić. Tymczasem to Biedroń może przesądzić o odsunięciu PiS od władzy.

Gdyby w jesiennych wyborach do krajowego parlamentu Wiosna startowała oddzielnie, zwycięzcą wyborów zostałby PiS. Na partię Kaczyńskiego i jego koalicjantów (Zbigniew Ziobro, Jarosław Gowin) zagłosowałoby 33 proc. ankietowanych.

Na Koalicję Europejską pod przewodnictwem Grzegorza Schetyny głos oddałoby 29 proc. uczestników badania, Wiosna zebrałaby 10 proc. głosów, a Kukiz’15 6 proc. Inne partie i koalicje nie dostałyby się do parlamentu.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Na przyłączenie się Wiosny do Koalicji Europejskiej naciska Grzegorz Schetyna. Dotychczas Robert Biedroń konsekwentnie mówi "nie".

dqka9cb

Pomysł włączenia się Biedronia do KE pozytywnie ocenia 33 proc. wszystkich uczestników badania. Takie rozwiązanie popiera jednak aż 85 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej. Wyborcy PiS nie chcieliby takiego scenariusza. Tak ocenia 52 proc. z nich.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Jeśli Biedroń przyłączyłby się do KE, jesienne wybory mogłyby doprowadzić do zmiany władzy w Polsce. Koalicja Europejska z Wiosną zebrałaby 36 proc. głosów, a PiS 31 proc. Kukiz’15 mógłby liczyć na 7 proc. głosów. Inne partie i koalicje znalazłyby się pod progiem wyborczym.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1054 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 19 – 22 kwietnia 2019 roku

dqka9cb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqka9cb