Trwa ładowanie...

To nie Morawiecki powinien zastąpić Kaczyńskiego. Nowy sondaż dla WP

Choć typowanych jest wielu, zdaniem Polaków na miejsce prezesa PiS nie nadaje się właściwie nikt. W sondażu dla WP uznali, że jego wpływ na politykę nadal jest niepodważalny. Borykający się z problemami zdrowotnymi Jarosław Kaczyński ma jednak zdaniem badanych prawo do prywatności.

To nie Morawiecki powinien zastąpić Kaczyńskiego. Nowy sondaż dla WPŹródło: PAP, fot: Jakub Porzycki
dvv6s2t
dvv6s2t

Zdrowie Jarosława Kaczyńskiego w ostatnich tygodniach jest przedmiotem publicznych dociekań. Wielu zastanawia się, czy polityk będzie w stanie dalej kierować partią. Prezes PiS od początku maja przebywa w szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie i czeka na operację kolana.

Polacy w sondażu przeprowadzonym dla WP na panelu Ariadna w większości uznali, że PiS nie powinno podawać oficjalnych komunikatów o stanie zdrowia Kaczyńskiego. Takie jest zdanie 42 proc. osób. Ale większość wyborców PO (46 proc.) uważa, że taka informacja powinna być upubliczniona.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Wydaje się to Polaków tym istotniejsze, że 54 proc. z nich uważa prezesa PiS za osobę mającą największy wpływ na to, co się dzieje w Polsce. Są o tym przekonani zarówno wyborcy PiS, jak i PO

WP.PL
Źródło: WP.PL

Zobacz także: Macierewicz o zdrowiu Kaczyńskiego

I na horyzoncie nie widzą nikogo, kto mógłby go zastąpić. Zdaniem 17 proc. ankietowanych mógłby to być Mateusz Morawiecki, a w ocenie 11 proc. - Zbigniew Ziobro. Tyle samo osób wskazało na Beatę Szydło. Ale 42 proc. Polaków uważa, że nie nadają się na to stanowisko żaden z wymienionych polityków czy też Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński, Stanisław Karczewski, Marek Kuchciński, Jarosław Gowin, Marek Suski czy Piotr Gliński.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Niecałe 3 tygodnie temu na podobne, choć mniej precyzyjnie sformułowane pytanie, Polacy udzielili podobnej odpowiedzi. Wtedy większość badanych (41 proc.) nie potrafiła tego ocenić, ale bardziej skłaniali się ku temu, że zastępca mógłby się pośród szeregów Zjednoczonej Prawicy znaleźć (31 proc.).

dvv6s2t

I chociaż 41 proc. osób uważa, że stan zdrowia Kaczyńskiego jest jego prywatną sprawą i nie powinien być wiązany z aktywnością polityczną, to 35 proc. chce, by się z niej wycofał.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Zaznaczają jednak, że Kaczyńskiemu nie należy się salka VIP.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvv6s2t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvv6s2t