Trwa ładowanie...
d2bh56n

To nie Morawiecki powinien zastąpić Kaczyńskiego. Nowy sondaż dla WP

Choć typowanych jest wielu, zdaniem Polaków na miejsce prezesa PiS nie nadaje się właściwie nikt. W sondażu dla WP uznali, że jego wpływ na politykę nadal jest niepodważalny. Borykający się z problemami zdrowotnymi Jarosław Kaczyński ma jednak zdaniem badanych prawo do prywatności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy uważają, że nie należy nakłaniać Kaczyńskiego do odejścia z polityki
Polacy uważają, że nie należy nakłaniać Kaczyńskiego do odejścia z polityki (PAP, Fot: Jakub Porzycki)
d2bh56n

Zdrowie Jarosława Kaczyńskiego w ostatnich tygodniach jest przedmiotem publicznych dociekań. Wielu zastanawia się, czy polityk będzie w stanie dalej kierować partią. Prezes PiS od początku maja przebywa w szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie i czeka na operację kolana.

Polacy w sondażu przeprowadzonym dla WP na panelu Ariadna w większości uznali, że PiS nie powinno podawać oficjalnych komunikatów o stanie zdrowia Kaczyńskiego. Takie jest zdanie 42 proc. osób. Ale większość wyborców PO (46 proc.) uważa, że taka informacja powinna być upubliczniona.

   WP.PL
(WP.PL)

Wydaje się to Polaków tym istotniejsze, że 54 proc. z nich uważa prezesa PiS za osobę mającą największy wpływ na to, co się dzieje w Polsce. Są o tym przekonani zarówno wyborcy PiS, jak i PO

   WP.PL
(WP.PL)

Zobacz także: Macierewicz o zdrowiu Kaczyńskiego

I na horyzoncie nie widzą nikogo, kto mógłby go zastąpić. Zdaniem 17 proc. ankietowanych mógłby to być Mateusz Morawiecki, a w ocenie 11 proc. - Zbigniew Ziobro. Tyle samo osób wskazało na Beatę Szydło. Ale 42 proc. Polaków uważa, że nie nadają się na to stanowisko żaden z wymienionych polityków czy też Mariusz Błaszczak, Joachim Brudziński, Stanisław Karczewski, Marek Kuchciński, Jarosław Gowin, Marek Suski czy Piotr Gliński.

   WP.PL
(WP.PL)

Niecałe 3 tygodnie temu na podobne, choć mniej precyzyjnie sformułowane pytanie, Polacy udzielili podobnej odpowiedzi. Wtedy większość badanych (41 proc.) nie potrafiła tego ocenić, ale bardziej skłaniali się ku temu, że zastępca mógłby się pośród szeregów Zjednoczonej Prawicy znaleźć (31 proc.).

d2bh56n

I chociaż 41 proc. osób uważa, że stan zdrowia Kaczyńskiego jest jego prywatną sprawą i nie powinien być wiązany z aktywnością polityczną, to 35 proc. chce, by się z niej wycofał.

   WP.PL
(WP.PL)

Zaznaczają jednak, że Kaczyńskiemu nie należy się salka VIP.

   WP.PL
(WP.PL)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bh56n

Podziel się opinią

Share
d2bh56n
d2bh56n