Trwa ładowanie...

Polacy wiedzą, co pomogłoby Kaczyńskiemu. To może mu się nie spodobać. Sondaż dla WP

Zdecydowana większość Polaków jest zdania, że Jarosław Kaczyński powinien wycofać się z polityki. Nie wiedzą jednak jak wpłynęłoby to na dalsze losy PiS - wynika z sondażu przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.

Polacy wiedzą, co pomogłoby Kaczyńskiemu. To może mu się nie spodobać. Sondaż dla WPŹródło: Agencja Gazeta, fot: Jakub Porzycki
d4a5qtd
d4a5qtd

Stan zdrowia prezesa PiS jest obiektem spekulacji od wielu dni. Kaczyński od czwartku leży w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie. Rzeczniczka partii Beata Mazurek zapewnia, że przyczyną pobytu w szpitalu jest wyłącznie choroba kolana. Ból stał się na tyle uciążliwy, że polityk musiał poruszać się o kulach.

Chory czy zdrowy?

W sondażu na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski zaledwie 18 proc. oceniło, że prezes jest "zdrowy". Przeciwnego zdania jest 46 proc. respondentów. Wątpliwości co do choroby Kaczyńskiego nie mają wyborcy PO (67 proc. wobec 15 proc.), niemal po równo podzieleni są w tej sprawie wyborcy PiS. 36 proc. ogółu respondentów nie ma na ten temat zdania.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Zobacz także: Niedyspozycja Kaczyńskiego. Co zrobi PiS? "Nie ma prezesa, jest bezhołowie"

Powinien się wycofać

Zły stan zdrowia może wpłynąć na polityczną działalność Jarosława Kaczyńskiego. Aż 56 proc. Polaków jest zdania, że powinien on wycofać się z polityki, z czego 38 proc. opowiedziało się za tym "zdecydowanie". Tylko 24 proc. badanych twierdzi, że prezes PiS nie powinien tego robić. Zdania nie ma 20 proc.

d4a5qtd

Najbardziej o konieczności zakończenia kariery przez Kaczyńskiego przekonani są wyborcy PO (77 proc. wobec 15 proc.). Większość wyborców PiS nie widzi takiej konieczności (53 proc.), ale blisko 1/3 z nich zgadza się w tej kwestii z opozycją (30 proc.).

WP.PL
Źródło: WP.PL

Losy PiS bez prezesa

Badani są podzieleni w ocenie tego, jakie byłyby dalsze losy PiS, gdyby Kaczyński rzeczywiście wycofał się z kierowania partią. Co zaskakujące, przeważa opinia, że pomogłoby to jego ugrupowaniu.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Kto mógłby zastąpić Kaczyńskiego?

Czy wśród polityków Zjednoczonej Prawicy jest ktoś, kto mógłby zastąpić Jarosława Kaczyńskiego? Choć większość badanych (41 proc.) nie potrafi tego ocenić, to bardziej skłaniają się do tego, że zastępca by się znalazł (31 proc.). Tak sądzą zarówno wyborcy PiS, jak i PO.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Badanie dla WP na panelu Ariadna zostało przeprowadzone w dniach 4-8 maja na reprezentacyjnej próbie 1077 osób metodą CAWI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4a5qtd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a5qtd