Szalone lata 60. w Warszawie
Nieznane zdjęcia Warszawy lat 60.
Niezwykła atmosfera ówczesnego miasta
Na ulicach stolicy wyrastają wieżowce i domy towarowe, a pierwszomajowe pochody konkurują z kościelnymi uroczystościami. Wybuchają dramatyczne protesty, które na zawsze zmieniają oblicze kraju. Warszawa wkracza w lata 60. w pośpiechu. To właśnie wtedy liczba mieszkańców stolicy zaczyna przekraczać milion osób. Wizytówką nowoczesnej metropolii staje się Ściana Wschodnia i jej charakterystyczne punkty - rotunda PKO, trzy wieżowce i cztery domy towarowe - zdjęcia dokumentujące te wydarzenia znajdziecie w obszernej dokumentacji fotograficznej, na którą składa się album "Warszawa lata 60.".
Album "Warszawa lata 60." to niemal 200 zdjęć, na których najlepsi fotografowie uchwycili ówczesną atmosferę miasta. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa BOSZ.
Większość zdjęć zamieszczonych w albumie pochodzi z archiwów Zbyszka Siemaszki, który zmarł 4 marca 2015 roku. Fotoreporter "Stolicy" i "Perspektyw" urodził się w fotograficznej rodzinie - jego rodzice prowadzili atelier, w którym portretowali samego Józefa Piłsudskiego. W trakcie wojny młody fotograf wstąpił w szeregi Armii Krajowej, której poczynania dokumentował. Dziś Siemaszko znany jest głównie ze zdjęć powojennej modernistycznej architektury. Specjalizował się też w kadrach z zabieganego życia warszawiaków, ujęciach spieszącego się tłumu, zdjęciach strzelanych z dachów najwyższych budynków.
Na zdjęciu: skrzyżowanie Alei Jerozolimskich z ulicą Kruczą było w tamtych latach wizytówką wielkomiejskiej Warszawy, zawsze panował tam duży ruch samochodów, 1967 rok.