Trwa ładowanie...

Stanisław Kania ostatecznie uniewinniony ws. stanu wojennego

To już prawdopodobnie koniec batalii sądowej o ustalenie winnych wprowadzenia stanu wojennego. Pierwszy sekretarz KC PZPR Stanisław Kania został ostatecznie uniewinniony od zarzutu udziału w grupie przestępczej, która odpowiada za stan wojenny. Śledczy zarzucili Kani, że podpisał dwa dokumenty przygotowujące stan wojenny i przewidujące m.in bezprawne pozbawianie wolności.

Share
Stanisław Kania ostatecznie uniewinniony ws. stanu wojennegoŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d2dheai

Sądy wszystkich instancji są zgodne, że nie ma wystarczających dowodów na winę Kani. Sędzia Rafał Malarski uzasadnia postanowienie o oddaleniu kasacji pionu śledczego IPN tym, że z wielu wariantów sędziowie musieli wybrać najkorzystniejszy dla oskarżonego.

Stanisław Kania nie krył zadowolenia. Przekonywał, że kilka lat czekał na takie orzeczenie. - Nareszcie finał, nie pozostało nic innego niż Sąd Ostateczny - mówił był pierwszy sekretarz KC PZPR.

Zdecydowanie mniej zadowolony jest pion śledczy IPN, choć prokurator Bogusław Czerwiński do porażki się nie przyznaje. Tłumaczy, że postanowienie nie zapadło jednomyślnie, zatem z punktu widzenia oceny prawnej, nie jest to sprawa jednoznaczna.

d2dheai

Wszystko wskazuje jednak na to, że to ostatni akord sądowy sprawy wprowadzenia stanu wojennego. Proces generała Wojciecha Jaruzelskiego został bowiem zawieszony z powodu jego złego zdrowia. Z tego też powodu, Sąd Apelacyjny zawiesił w minionym roku proces odwoławczy byłego szefa MSW 88-letniego Czesława Kiszczaka, skazanego przez Sąd Okręgowy na dwa lata więzienia w zawieszeniu za udział w tej grupie przestępczej. Sąd Okręgowy uznał, bowiem, że stan wojenny był nielegalny i wprowadzono go niezgodnie nawet z prawem PRL-u. A jego konsekwencją były ofiary śmiertelne.

d2dheai
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dheai
d2dheai