Trwa ładowanie...

Polacy chętnie skorzystają z 300 zł na wyprawkę. Nie mają też litości dla Ryszarda Petru

Zdecydowana większość Polaków zamierza wykorzystać nowe świadczenie, które zostało podpisane na początku miesiąca przez premiera Mateusza Morawieckiego. W sondażu dla panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski aż 78 proc. osób zamierza złożyć wniosek o przyznanie 300 zł na wyprawkę szkolną. Z kolei 37 proc. dorosłych Polaków uważa, że Ryszard Petru powinien wycofać się z aktywności politycznej.

Polacy chętnie skorzystają z 300 zł na wyprawkę. Nie mają też litości dla Ryszarda PetruŹródło: wikipedia.org, fot: Inventer89
d403741
d403741

300+ to kolejny pomysł rządu, który po programie 500+ ma pomóc Polakom i odciążyć nieco ich domowy budżet. Jego celem jest sfinansowanie wyprawki szkolnej dzieciom i młodzieży do 18 roku życia, a osobom niepełnosprawnym do 24 lat. "Dobry Start" nie jest warunkowany kryterium dochodowym, nie podlega również opodatkowaniu.

Dokumenty będzie można składać od 1 lipca formą elektroniczną, a miesiąc później drogą tradycyjną. Ostatnim terminem, do kiedy wnioski o wyprawki będą przyznawane, jest koniec listopada. Kolejność ma w tym wypadku znaczenie, bo w przypadku złożenia prośby w pierwszych miesiącach pieniądze będą wypłacane nie później niż 30 września.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Z sondażu na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że wniosek o przyznanie 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka zamierza złożyć 78 proc. rodziców. Z czego 49 proc. jest "zdecydowanie pewna", a 29 proc. "raczej pewna". 300+ nie chce otrzymywać 15 proc. badanych, a 7 proc. nie jest pewna jaką decyzję podejmie.

d403741

Przyszłość Ryszarda Petru

W tym samym badaniu zapytaliśmy również, jaką rolę będzie pełnił Ryszard Petru w polityce. Kryzys ekonomisty zaczął się na jesieni ub. r., kiedy polityk przegrał walkę o miano przewodniczącego partii z Katarzyną Lubnauer. W styczniu br. Petru przedstawił swój nowy projekt. To ponadpartyjne stowarzyszenie o nazwie "Plan Petru".

W ub. czwartek polityk założył razem z Joanną Schmidt i Joanną Scheuring-Wielgus koło poselskie, które ma być zalążkiem nowego ugrupowania politycznego. Partia ma zostać powołana po jesiennych wyborach samorządowych.

Wyniki sondażu

37 proc. Polaków, którzy ukończyli 18 lat uważa, że Ryszard Petru powinien wycofać się z aktywności politycznej. 11 proc. badanych uważa, że polityk powinien dołączyć do Platformy Obywatelskiej. Taki sam odsetek twierdzi, że ekonomista powinien działać w swojej nowej partii. 45 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Z kolei wśród osób, które zamierzają wziąć udział w wyborach, odpowiedzi kształtują się podobnie. Nieznacznie zwiększył się procent osób, który twierdzi, że Petru nie powinien więcej działać w polityce - do 41 proc. Zmalał za to odsetek osób niezdecydowanych, do 37 proc.

Badanie zostało przeprowadzone na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski w dniach 15-18 czerwca 2018 r. metodą CAWI na próbie reprezentatywnej 1070 dorosłych osób. Kwoty dobrano według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania.

Zobacz także: Kukiz: pytania prezydenta Dudy to kpina z narodu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d403741
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d403741