Trwa ładowanie...

Plan nuklearnego ataku na Zachód PRL stworzył już po Okrągłym Stole i wyborach czerwcowych

20 czerwca 1989 roku, już po zakończeniu Okrągłego Stołu i pierwszych częściowo wolnych wyborach parlamentarnych, Sztab Generalny Wojska Polskiego zatwierdził plan nuklearnego ataku na kraje Zachodu - wynika z dokumentów opublikowanych przez Sławomira Cenckiewicza na Twitterze. Plan zakładał 131 uderzeń jądrowych m.in. na cele w Danii.

Plan nuklearnego ataku na Zachód PRL stworzył już po Okrągłym Stole i wyborach czerwcowychŹródło: Twitter/Sławomir Cenckiewicz
d2oofwj
d2oofwj

Dokument oznaczony jako "Plan Pierwszego Uderzenia Jądrowego Frontu Nadmorskiego w Operacji Obronnej" wymienia wśród celów wyspy Bornholm, Zelandia i Falster. Atak miał zniszczyć lotniska, punkty dowodzenia, składy amunicji specjalnej i jednostki pierwszej linii obrony NATO.

Cenckiewicz wyjaśnia na Twitterze, że dokumenty znalazł "w archiwach, których w sumie nie bada się". - W IPN nie ma nawet projektu naukowego dot. LWP - pisze na Twitterze historyk.

W rozmowie z WP dodaje, że napisany odręcznie plan jest prawdopodobnie aktualizacją dokumentów istniejących już wcześniej. - To teczka ze zbioru, który do niedawna był zastrzeżony. Skany dokumentów są publikowane po raz pierwszy - mówi Sławomir Cenckiewicz. Informacje o planach znalazły się wcześniej w książce Cenckiewicza "Atomowy Szpieg".

Podobnie jak starsze projekty ataku na Zachód z lat 60. i 70., również dokumenty z 1989 r. zakładają atak Wojska Polskiego na północne Niemcy i Danię. Główne uderzenie nuklearne miały wykonać wojska sowieckie. Plan ten zakładał, że odwetowe uderzenie NATO przyjmie na siebie Polska.

**Więcej informacji o planach nuklearnego ataku na państwa NATO z udziałem Wojska Polskiego w artykule "Atomowy Holokaust w PRL" .

d2oofwj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oofwj