Trwa ładowanie...

NEWS WP. Planowane rozszerzenie formuły wizyty Trumpa w Polsce. W tle telekomunikacja i kwestie bezpieczeństwa

Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, rozszerza się formuła wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Będzie ona dotyczyć nie tylko rocznicy wybuchu II wojny światowej. Do Warszawy przylecą sekretarz obrony i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Prezydent USA ma również podpisać z premier Morawieckim umowę technologiczną związaną z rozwojem sieci telekomunikacyjnych.

NEWS WP. Planowane rozszerzenie formuły wizyty Trumpa w Polsce. W tle telekomunikacja i kwestie bezpieczeństwaŹródło: East News
d4kmt9m
d4kmt9m

- Wizyta prezydenta Trumpa w Warszawie będzie bardziej rozbudowana, niż pierwotnie planowano - słyszę z ust jednego z amerykańskich dyplomatów. Jak zapewnia w rozmowie z Wirtualną Polską, w jej skał w ostatniej chwili ma wejść również sekretarz obrony - Mark Esper. Oprócz tego w Warszawie może dojść do rozmów pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą.

Taki obrót wypadków sugerował podczas wizyty w Kijowie doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA - John Bolton, który również będzie w składzie amerykańskiej delegacji i przyleci do Warszawy wcześniej. Być może już 28 albo 29 sierpnia. Jak udało mi się nieoficjalnie ustalić, będzie on obecny podczas wspomnianych rozmów, które mają przybrać wymiar multilateralny, a w ich skład wejdzie także Polska, która chciałaby pełnić rolę mediatora w kwestiach bezpieczeństwa.

Amerykanie rozbudują technologię 5G w Polsce?

Kolejnym ważnym punktem, jak twierdzi informator WP, ma być podpisanie istotnej umowy technologicznej. Na ten temat w TVN24 we wtorek wypowiedział się premier Mateusz Morawiecki, nie doprecyzował jednak sektora. Zgodnie z moimi informacjami, chodzi głównie o dokumenty współpracy na gruncie rozwoju struktury telekomunikacyjnej. Być może jeszcze podczas tej wizyty poruszane będą kwestie technologii 5G w Polsce, choć obecnie nie jest to przesądzone. Jeśli te informacje potwierdzą się w niedzielę, będą jasnym sygnałem wysłanym w stronę Chin oraz korporacji Huawei, która walczy o ten sam rynek.

Nieoficjalnie słyszę, że planowane jest również podpisanie umów w zakresie obsługi tzw. "Chmury Krajowej" - czyli technologii cloud dla średnich i małych przedsiębiorstw w Polsce. Usługa została uruchomiona 15 kwietnia 2019 r. przez Bank PKO BP, natomiast - jak WP dowiaduje się ze źródeł rządowych - ma być ona obsługiwana m.in. przez amerykańskiego giganta, koncern Google, z bazami danych zlokalizowanymi fizycznie w naszym kraju. - W tej chwili prowadzimy zaawansowane rozmowy z amerykańskimi dostawcami usług chmurowych - dodaje Adam Marciniak, odpowiedzialny w banku za rozwój produktu.

d4kmt9m

Dodatkowo, jak informowaliśmy jaki pierwsi - prezydent Trump zamierza ogłosić chęć nominacji Polski do programu ruchu bezwizowego Visa Waiver. Choć do 1 września Polsce najprawdopodobniej nie uda się zejść poniżej wymaganego progu 3 proc. odrzuconych wniosków wizowych, amerykańscy dyplomaci są przekonani, że stanie się tak do 30 września - czyli do wymaganej daty granicznej w procesie wizowym. Dalsze kroki formalne zależą od amerykańskiego Kongresu. Jeśli ten nie dokona politycznej obstrukcji względem Donalda Tumpa, wizy mogą przejść do historii na początku 2020 roku.

Marcin Makowski dla WP Opinie

d4kmt9m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kmt9m

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj