ycipk-4mzo28

NEWS WP. Donald Trump może ogłosić w Warszawie zniesienie wiz do USA

Jak dowiaduje się Wirtualna Polska z amerykańskich źródeł dyplomatycznych, prezydent Donald Trump zamierza ogłosić podczas pobytu w Warszawie nominację Polski do programu ruchu bezwizowego w USA. - To będzie historyczna chwila - podkreślają nasi rozmówcy. Od tego momentu po kilku miesiącach formalności w Kongresie, wizy dla Polaków powinny zostać zniesione.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Donald Trump zamierza ogłosić w Warszawie nominację Polski do programu ruchu bezwizowego z USA
Prezydent Donald Trump zamierza ogłosić w Warszawie nominację Polski do programu ruchu bezwizowego z USA (Forum)
ycipk-4mzo28

Podczas podróży amerykańskiego prezydenta do Polski, mającej potrwać od 31 sierpnia do 2 września, Donald Trump zamierza ogłosić historyczną decyzję. Jak twierdzą amerykańskie źródła dyplomatyczne, z którymi miałem okazję rozmawiać - chodzi o kwestie wizowe.

- W zależności od precyzyjnych danych na 1 września, Donald Trump albo potwierdzi zamiar nominacji, albo zadeklaruje wprost, że nominuję Polskę do przystąpienia do ruchu bezwizowego z USA, czyli programu Visa Waiver - mówi rozmówca Wirtualnej Polski. Chodzi naturalnie o zejście poniżej wymaganego progu 3 proc. odmów przy wydawania wniosków wizowych do USA. W tej chwili napływają jeszcze ostateczne dane, a od wspomnianego progu - jak słyszę - mamy być "o włos".

Dalej sprawy zniesienia wiz mają być - wg rozmówców WP - "czystą formalnością", która zajmie kongresowi kilka miesięcy załatwiania procedur. Ostatnie dokumenty wymagane w procesie przygotowawczym zostały między naszymi państwami podpisane 17 sierpnia.

ycipk-4mzo28

Właśnie od tych spraw które będą się ważyć do ostatniej chwili przed wylotem, według naszych źródeł zależy forma komunikatu amerykańskiego prezydenta. Oczywiście chciałby on przedstawić całą sprawę jasno, dlatego w tej chwili nerwowo sprawdzane są na bieżąco aktualizowane dane wizowe Polaków zmierzających za ocean. To ważny punkt w kampanii prezydenckiej 2020 roku, bowiem w wyścigu o Biały Dom Donald Trump obiecał amerykańskiej Polonii uregulowanie kwestii wizowych. Podobnie w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" obiecywała ambasador Georgette Mosbacher, twierdząc, że do końca 2019 r. uda się zejść poniżej wymaganego progu.

- Bez względu na to, jakie będą dane na początku miesiąca i jak przedstawi jest Trump, do 30 września mamy czas na sprostanie kryteriom Visa Waiver. Jestem przekonany, że do tego czasu to się uda. To będzie historyczny moment w naszych relacjach - mówi mój rozmówca z Departamentu Stanu.

Oczywiście sama wizyta, jej przebieg i kolejność ogłaszanych wiadomości, jak informowaliśmy na Wirtualnej Polsce, to rzecz ustalana pomiędzy obydwoma państwami do ostatnich godzin, dlatego przekazane przez amerykańskich urzędników informacje mają na razie charakter nieoficjalny. Nasi rozmówcy z polskich kręgów rządowych zaznaczają, że wg ich wiedzy Polska nie zeszłą jeszcze poniżej progu 3 proc. odmów podań wizowych, choć faktycznie jest blisko.

Marcin Makowski dla WP Opinie

ycipk-4mzo28
Polub WP Opinie
ycipk-4mzo28
ycipk-4mzo28
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4mzo28