Trwa ładowanie...

NEWS WP. Morawiecki powalczy z PSL o polską wieś. W tle wsparcie finansowe i nowe ulgi podatkowe

Samorządowa bitwa o polską wieś nabiera rumieńców. Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, w niedzielę premier Mateusz Morawiecki ogłosi nowe ulgi podatkowe i wsparcie finansowe m.in. dla Kół Gospodyń Wiejskich. To bezpośrednie odwołanie się do tradycyjnego elektoratu PSL-u.

Share
NEWS WP. Morawiecki powalczy z PSL o polską wieś. W tle wsparcie finansowe i nowe ulgi podatkoweŹródło: KPRM, fot: KPRM
d1yaor2

W niedzielę 23 września zainauguruje nowa impreza ludowa. - W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ma zaszczyt zaprosić na pierwsze ogólnopolskie święto „Wdzięczni Polskiej Wsi” - informuje kancelaria premiera. To kolejna część planu Prawa i Sprawiedliwości, którego celem jest walka o centrowo-konserwatywnego wyborcę wiejskiego, który stanowi bazę elektoratu PSL w samorządach.

Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, podczas uroczystości w Wąwolnicy, Mateusz Morawiecki przedstawi nowy pakiet wsparcia finansowego dla rolników, ale akcent postawiony ma zostać szczególnie na jedną grupę - Koła Gospodyń Wiejskich. Atutem propozycji premiera ma być ich szeroki zakres i pierwsze, kompleksowe zajęcie się tą grupą wyborców, która według strategów kampanijnych PiS-u, ”jest do odbicia” z rąk ludowców.

W ramach pakietu wsparcie premier ogłosi w niedzielę m.in. zwolnienie z podatku dochodowego dla Kół do 100 tys. zł rocznie oraz uproszczoną księgowość. Dodatkowo, KGW będą mogły się ubiegać o bezpośrednie finansowanie z budżetu państwa dla swoich projektów.

d1yaor2

- Dla nas Koła Gospodyń Wiejskich są jak Ochotnicze Straże Pożarne dla PSL-u. Nikt wcześniej nie doceniał tych środowisk, a my chcemy im dać realną pomoc - ujawnia mój rozmówca z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zagrożenie walką o tego samego wyborcę dostrzega oczywiście Władysław Kosiniak-Kamysz. ”PSL powstrzyma PiS, który jest fałszywym obrońcą polskiej wsi” - mówił w emocjonalnym wystąpieniu w sobotę 18 sierpnia podczas protestu rolników przeciw polityce rządu w Rębowie pod Wyszogrodem, nomen omen zorganizowanego przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej. Tę samą retorykę przedstawił również podczas mazowieckiej konwencji wyborczej Polskiego Stronnictwa Ludowego 9 września w Warszawie, gdzie bezpośrednio polemizował z obietnicami wyborczymi premiera Morawieckiego, przeciwstawiając im siedmiopunktowy program dla rozwoju wsi.

Walka o wyborcę wiejskiego, która może zadecydować o pozycji PSL-u w wielu sejmikach wojewódzkich oraz radach powiatów, rozpoczyna się zatem na dobre.

Marcin Makowski dla WP Opinie

d1yaor2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yaor2
d1yaor2