WP

Na wakacje w góry czy nad morze? 39 proc. badanych nie ma tego problemu [BADANIE]

Polacy, jak co roku, ruszą niedługo na wakacje. Dokąd? Który kierunek triumfuje? Otóż, według badanych w panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski, najwięcej Polaków ma zupełnie inny plan, niż chciałyby biura podróży.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie każdego stać na wakacje nad Bałtykiem
Nie każdego stać na wakacje nad Bałtykiem (PAP, Fot: Jerzy Ochoński)
WP

Nad morze w Polsce, czyli nad nasz piękny Bałtyk, wybiera się 15 proc. ankietowanych. Dobry kierunek, jeśli tylko plaże będą otwarte i będzie się można kąpać – nie ma lepszej ochłody w upalne letnie dni.

Trzy proc. mniej – 12 - wyjeżdża za granicę. Chociaż termometry za oknami pokazują, że tropikalny upał przyszedł do nas i nie trzeba nigdzie jeździć, żeby go doświadczyć, to 12 proc. badanych Polaków woli wygrzewać się nad Morzem Egejskim czy Śródziemnym zamiast w rodzinnym mieście czy wsi. Jesteśmy ciepłolubni – tylko 2 proc. badanych planuje pojechać tam, gdzie w wakacje znajdą zamiast upału upragniony chłód.

WP

11 proc. badanych wybiera się w polskie góry. W Tatrach niedawno – tak! – stopniał wreszcie śnieg. Leżał w tym roku długo – ale wysoka temperatura w końcu go pokonała.

WP.PL
Podziel się

9 proc. badanych rusza nad jezioro. Oprócz obleganych Mazur jest w Polsce wiele krain mniejszych jezior, gdzie często można znaleźć tak upragnione na urlopie ciszę i spokój. Pojezierzy w Polsce mamy sporo, choć ostatnie dni przyniosły alarmujące wieści o wysychaniu Pojezierza Gnieźnieńskiego – co pokazuje, jak ważne jest, by dbać o środowisko naturalne w Polsce.

WP

8 proc. badanych uważa, że jak odpoczywać, to na swoim. Czyli jedzie na działkę. A działka – wiadomo: można czytać książki, opalać się, chodzić na spacery, jeździć rowerem, grillować, albo celebrować słodkie lenistwo. Każda opcja jest dobra.

Gorzej, jak nie ma się żadnej opcji. A to właśnie – według badania na panelu Ariadna – czeka aż 39 respondentów. Nie pojadą nigdzie, bo ich na wakacje nie stać. Prawie 40 proc. badanych nie pojedzie w tym roku nigdzie na wakacje. Dla porównania: tylko co szóstego Niemca nie stać na wakacyjny wyjazd.

W skali europejskiej, według danych Eurostatu, rysuje się wyraźna różnica między bogatą północą i zachodem Europy, a biedniejszym południem i wschodem. Najwięcej wyjeżdża Szwedów, Luksemburczyków, Duńczyków, Finów, Austriaków i Holendrów, najmniej - Rumunów, Chorwatów, Bułgarów (wszędzie ponad 60 proc. badanych nie może sobie pozwolić na zagraniczny urlop), oraz Greków, Cypryjczyków i Węgrów.

Polub WP Opinie
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Trafne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.
WP