Trwa ładowanie...
d2277nt

TYLKO w WP. Gospodarka, obietnice socjalne? Nie. Ważniejsza jest inna sprawa (Badanie)

PiS rozdaje pieniądze i tym kusi wyborców. W ten sposób tłumaczony jest często fenomen zwycięstw partii Jarosława Kaczyńskiego. Na panelu Ariadna zapytaliśmy Polaków, co będzie dla nich najważniejsze podczas wyborów do Sejmu i Senatu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Była premier Beata Szydło żegna się z KPRM. W czasie swojego wystąpienia przypomniała, że dotrzymywała obietnic wyborczych.
Była premier Beata Szydło żegna się z KPRM. W czasie swojego wystąpienia przypomniała, że dotrzymywała obietnic wyborczych. (PAP, Fot: Paweł Supernak)
d2277nt

Kiedy po wyborach do Parlamentu Europejskiej zapytaliśmy Polaków, co miało największy wpływ na to, że zdecydowali się oddać swój głos na konkretną koalicję/partię, największa grupa badanych wskazała na program gospodarczy (29 proc.).

W dalszej kolejności liczyła się znajomość kandydata (24 proc.) i program socjalny (18 proc.). Sprawy związane z religią obchodziły podczas wyborów do PE zaledwie 7 proc. wyborców.

d2277nt

W blisko dwa tygodnie, które minęły od zwycięskich dla PiS wyborów, zapytaliśmy na panelu Ariadna, co będzie istotne dla Polaków jesienią, gdy będą wybierać posłów i senatorów.

Zobacz także: Obchody 4 czerwca. Prześmiewczy wywód ministra PiS o Donaldzie Tuska

W badaniu zapytaliśmy m.in. o "przekonanie, że wyborcze obietnice zostaną spełnione" (ze względu na odmienną specyfikę wyborów do PE, takie pytanie paść wcześniej nie mogło).

d2277nt

Okazało się, że właśnie przekonanie, że zapowiedzi zostaną spełnione, jest dla wyborców najważniejsze. Tak uznało aż 59 proc. ankietowanych. Realizację zobowiązań wielokrotnie w swoich wystąpieniach podkreślała Beata Szydło. Możliwe, że był to jeden z powodów jej rewelacyjnego wyniku w wyborach do PE (525 tys. głosów).

Istotny będzie również program dla służby zdrowia, której stan od lat nie ulega wyraźnej poprawie. Ten punkt za istotny uznało 40 proc. uczestników badania. Na "pudle" znalazł się jeszcze program gospodarczy (37 proc.). Program socjalny za ważny uznało 22 proc. pytanych. Sprawy związane z religią to margines (6 proc.). Ważniejsza okazała się choćby ochrona środowiska (10 proc.).

WP.PL

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1034 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 31 maja – 3 czerwca 2019 roku.

d2277nt

Podziel się opinią

Share

d2277nt

d2277nt