Trwa ładowanie...

Kaczyński trzęsie krajem, ale Polacy mu nie ufają. Nasz sondaż

Jarosław Kaczyński jest zdecydowanym liderem w zestawieniu polityków, którym najmniej ufają Polacy. W tyle pozostawił Donalda Tuska i Grzegorza Schetynę – wynika z sondażu na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski.

Kaczyński trzęsie krajem, ale Polacy mu nie ufają. Nasz sondażŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3uhk01

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości – po wejściu w życie ustawy o Sądzie Najwyższym – będzie miał wpływ na wszystkie najważniejsze instytucje w kraju. O tym, że jest niekwestionowanym liderem nie tylko swojego ugrupowania, ale w ogóle całej Zjednoczonej Prawicy, najlepiej świadczyły korowody ministrów odwiedzających go podczas pobytu w szpitalu. Dopiero po konsultacjach z nim zapadały najważniejsze decyzje dotyczące kierowania państwem. Teoretycznie, ktoś kto odciska tak wielkie piętno na Polsce, i którego partia od kilkunastu miesięcy wygrywa w sondażach, powinien cieszyć się dużym zaufaniem wyborców. Tak nie jest.

Dwójka, która budzi największe emocje

W sondażu przeprowadzonym na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski przedstawiliśmy ankietowanym szeroką, bo liczącą aż 20 nazwisk, listę polityków od lewicy do prawicy. Zapytaliśmy Polaków o to, któremu z nich ufają najmniej, a któremu najbardziej.

Okazuje się, że ankietowani zdecydowanie najmniej ufają Jarosławowi Kaczyńskiemu. Wskazało go aż 31 proc. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajął Donald Tusk. Jako tego, któremu ufamy najmniej, przewodniczącego Rady Europejskiej wskazało 17 proc. To frontmeni dwóch ścierających się od lat formacji – PiS i PO – budzą najwyraźniej największe emocje. I niewiele zmienia tu fakt, że Tusk teoretycznie powinien być „odklejony” od krajowej polityki.

d3uhk01

Trzeci w sondażu jest szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna – 6 proc. Wysokie miejsce zajęli politycy, którzy znajdują się obecnie na marginesie wielkiej polityki: Janusz Korwin-Mikke i Beata Szydło (po 5 proc.) oraz Ryszard Petru (4 proc.).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: .

Andrzej Duda liderem

Z kolei w zestawieniu polityków, którym ufamy najbardziej, wygrywa prezydent. Nie jest to zaskoczenie – w większość sondaży Andrzej Duda znajduje się na pierwszym lub drugiem miejscu (wymiennie z Donaldem Tuskiem). W naszym sondażu na Dudę wskazało 9 proc. ankietowanych. Drugi jest prezydent Słupska Robert Biedroń – 8 proc., a trzeci Tusk – 7 proc. Prezesowi PiS najbardziej ufa 3 proc. badanych.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: .

Badanie zostało przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 29 czerwca - 2 lipca 2018 r. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1041). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl/)

d3uhk01
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uhk01