Trwa ładowanie...
d3nbmhf
Dworczyk: popularność "wyklętych" to odreagowanie na kilkadziesiąt lat traktowania ich jak bandytów

Dworczyk: popularność "wyklętych" to odreagowanie na kilkadziesiąt lat traktowania ich jak bandytów

- Jest to naturalne odreagowanie na to, że przez kilkadziesiąt lat ci ludzie byli traktowani jak bandyci - mówi w rozmowie z WP Michał Dworczyk, prezes Fundacji Wolność i Demokracja, organizującej bieg "Tropem Wilczym". Wyjaśnia w ten sposób rosnącą popularność wydarzeń związanych z "wyklętymi". 1 marca w 81 miastach w Polsce oraz w Wilnie i Grodnie, 20 tys. osób pobiegnie, aby upamiętnić żołnierzy podziemia niepodległościowego walczących po II wojnie światowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3nbmhf

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest świętem państwowym od 2011 roku. Wydarzenia organizowane z tej okazji 1 marca przyciągają coraz więcej uczestników. W ubiegłym roku bieg "Tropem Wilczym" odbył się tylko w Warszawie, pobiegło w nim ok. 1000 osób. W 2015 impreza stała się największym tego rodzaju projektem edukacyjno-sportowym w Polsce. Dołączyły do niej miasta na Litwie i Białorusi.

- Ci żołnierze, którzy walczyli po 1944 roku z Sowietami, do początku lat 50. na terenach byłego Związku Sowieckiego, o nich wiemy wciąż mało. Stąd bohaterami naszych biegów są takie postacie jak "Ragner", "Olech" czy "Krysia", czyli właśnie ci, którzy walczyli na kresach północno-wschodnich - wyjaśnia Dworczyk.

Pełną listę miast, w których odbędzie się bieg można znaleźć na stronie tropemwilczym.pl .

reporter: Marcin Bartnicki zdjęcia: Jarosław Gawłowski montaż: Paweł Rolik

d3nbmhf

Podziel się opinią

Share
d3nbmhf
d3nbmhf