Trwa ładowanie...

Andrzej Duda wygrywa w sondażu prezydenckim. Najgroźniejszych rywali zostawia daleko w tyle

Z najnowszego sondażu dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna wynika, że Andrzej Duda może być spokojny o drugą kadencję. Tym bardziej, że na obecnego prezydenta chce głosować coraz więcej osób, a najgroźniejsi rywale tracą poparcie.

Andrzej Duda wygrywa w sondażu prezydenckim. Najgroźniejszych rywali zostawia daleko w tyleŹródło: PAP
d3kstmy
d3kstmy

Jeśli wybory odbyłyby się w nadchodzącą niedzielę to Andrzej Duda w pierwszej turze uzyskałby 44 proc. głosów. W porównaniu z badaniem z lipca poparcie dla niego wzrosło o 7 pkt. proc.

Na wskazywanego jako możliwego kandydata PO w wyborach prezydenckich Donalda Tuska chce zagłosować 20 proc. wyborców. Jest to wynik gorszy od lipcowego, kiedy na przewodniczącego Rady Europejskiej chciało oddać swój głos 23 proc. Polaków.

Na cieszącego się dużą popularnością Roberta Biedronia w najbliższą niedzielę zagłosowałoby 9 proc. wyborców. Podobnie jak Donald Tusk, prezydent Słupska traci sympatię wyborców. W lipcu cieszył się poparciem o 5 pkt. proc. wyższym.

Na dalszym miejscu znalazł się Paweł Kukiz, na którego chce zagłosować 7 proc. wyborców. W porównaniu z poprzednim sondażem, poparcie dla lidera Kukiz'15 się nie zmieniło.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Pozostali kandydaci cieszą się zdecydowanie niższym poparciem. Na Adriana Zandberga z Partii Razem chce zagłosować 3 proc. respondentów (w porównaniu z lipcem wzrost poparcia o 1 pkt. proc.), Barbara Nowacka uzyskałaby 2 proc. głosów (o 1 pkt. proc. więcej niż poprzednio). Również 2 proc. wyborców oddałoby swój głos na lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza (poparcie bez zmian). Na lidera SLD Włodzimierza Czarzastego chce zagłosować 1 proc. Polaków, a 12 proc. wyborców chce zagłosować na innego kandydata.

Zobacz też: Sondaż prezydencki dla Wirtualnej Polski. Prezydent Andrzej Duda w lipcu umacniał się dzięki PiS

Jeśli pierwsza tura odbyłaby się w najbliższą niedzielę to frekwencja byłaby jedną z najwyższych w ostatnich 28 latach. Z sondażu dla Wirtualnej Polski wynika, że w wyborach wzięłoby udział 64 proc. uprawnionych do głosowania. Natomiast na wybory nie poszłoby 28 proc. Polaków, w tym 11 proc. raczej nie. 8 proc. badanych nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

d3kstmy

Druga tura dla Andrzeja Dudy

Drugą turę Andrzej Duda wygrywa z przytłaczającą przewagą. W konfrontacji z Donaldem Tuskiem uzyskałby 50 proc. głosów i w porównaniu z badaniem z lipca jest to wzrost o 5 pkt. proc. Na Donalda Tuska zagłosowałoby 34 proc. wyborców, czyli mniej o 7 pkt. proc. niż w lipcu.

WP.PL
Źródło: WP.PL

W bezpośrednim starciu z Robertem Biedroniem Andrzej Duda również zdobyłby 50 proc. głosów (spadek o 1 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim sondażem). Natomiast na Roberta Biedronia zagłosowałoby 28 proc. Polaków (mniej o 4 pkt. proc. niż w lipcu).

WP.PL
Źródło: WP.PL

Sondaż dla Wirtualnej Polski przewidywał też scenariusz, według którego w drugiej turze spotykają się Donald Tusk i Robert Biedroń. Na szefa Rady Europejskiej zagłosowałoby 30 proc. Polaków (spadek o 4 pkt. proc. wobec poprzedniego badania), a prezydenta Słupska 28 proc. wyborców (mniej o 6 pkt. proc. niż w lipcu). 42 proc. Polaków nie zagłosowałoby na żadnego z tych kandydatów.

Badanie przeprowadzono dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 13-16 października 2017 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 1047 osób.

d3kstmy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kstmy