WP
WP

4 stycznia - kalendarium historyczne

Podziel się
WP

4 stycznia 1643 - Urodził się Isaac Newton

Urodził się Isaac Newton, angielski fizyk, astronom, matematyk, badacz Biblii i alchemik. W dziele "Philosophia Naturalis Principia Mathemathica" wydanym w 1687 roku przedstawił prawo powszechnego ciążenia, a także prawo ruchu, leżące u podstaw mechaniki klasycznej. Niezależnie od Gottfrieda Leibniza, przyczynił się do rozwoju rachunku różniczkowego i całkowego. Swoje przemyślenia naukowe zawarł w pracy "Philosophia Naturalis Principia Mathemathica", wydanej w 1687 r. Zmarł 31 marca 1727 r.

4 stycznia 1947 - Początek procesu WiN

WP

4 stycznia 1947 roku rozpoczął się proces przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość. Ten pierwszy głośny pokazowy proces sądowy relacjonowany przez media, zorganizowany przez władze stalinowskie, był częścią propagandy wymierzonej w podziemie niepodległościowe (19 stycznia odbyły się wybory do Sejmu Ustawodawczego). 10 oskarżonym, m.in. założycielowi organizacji płk. Janowi Rzepeckiemu postawiono zarzuty szpiegostwa, dywersji, morderstw i rabunków. 3 lutego sąd skazał przywódców WiN na wyroku od 2 do 12 lat więzienia, wydał też jeden wyrok śmierci. Wszyscy skazani zostali ułaskawieni przez prezydenta Bolesława Bieruta.

4 stycznia 1969 - Pierwsza próba przeszczepu serca w Polsce

W 1969 roku w Łodzi zespół chirurgów kierowany przez prof. Jana Mola, po trzech latach przygotowań dokonał pierwszej próby przeszczepu ludzkiego serca. Organ po transplantacji pracował przez półtorej godziny, jednak operacja nie powiodła się, pacjent zmarł. Od 1966 roku polscy lekarze dokonywali udanych przeszczepów serc psów, ćwiczyli też transplantacje na zmarłych. Po nieudanej operacji na żywych pacjentach, zespół zrezygnował z dalszych prób. Pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce dokonał prof. Zbigniew Religa, 5 listopada 1985 roku.

poprzedni dzień

WP

następny dzień

Polub WP Opinie
WP
WP
WP