Trwa ładowanie...
d2u3z03
d2u3z03
d2u3z03

24 czerwca 972 - Bitwa pod Cedynią

W bitwie pod Cedynią Mieszko I odniósł zwycięstwo nad rycerstwem saskim, dowodzonym przez margrabiego Hodona, który dążył do podboju Pomorza Zachodniego. Od tej bitwy datuje się historia polskiego oręża.

24 czerwca 1812 - Napoleon rozpoczyna wojnę z Rosją

Wielka Armia, licząca około 600 tysięcy ludzi, pod wodzą Napoleona, przekroczyła rzekę Niemen rozpoczynając tym samym wojnę z Rosją.

24 czerwca 1838 - Urodził się Jan Matejko

Urodził się Jan Matejko, malarz polski, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof. Mieszkał i pracował w Krakowie. Był dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych oraz członkiem wielu akademii zagranicznych. Do jego najważniejszych dzieł należą: "Stańczyk", "Kazanie Skargi", "Hołd Pruski", "Bitwa pod Grunwaldem", "Wernyhora". Zmarł 1 listopada 1893 r.

24 czerwca 1866 - Wybuchło powstanie polskich skazańców w Kraju Zabajkalskim

W Kraju Zabajkalskim wybuchło powstanie polskich skazańców, zesłanych tam po upadku powstania styczniowego, w ciągu kilku dni powstanie upadło, przywódców skazano na kary śmierci, a tym którzy przeżyli podwyższono wyroki.

d2u3z03

24 czerwca 1916 - Początek ofensywy nad Sommą

Rozpoczęła się ofensywa wojsk brytyjsko-francuskich na pozycje niemieckie nad Sommą, bitwa trwała do 18 listopada 1916 roku i zakończyła się niepowodzeniem nacierających wojsk, zginęło w niej 800 tysięcy żołnierzy brytyjskich i francuskich oraz 540 tysięcy niemieckich, po raz pierwszy wojska brytyjskie zastosowały nowy środek bojowy - czołgi, była to największa bitwa I wojny światowej.

d2u3z03
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2u3z03

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj