Trwa ładowanie...
d3ts8wv
d3ts8wv
d3ts8wv

22 października 1798 - Zginął Józef Sułkowski

Zginął podczas antyfrancuskiego powstania w Egipcie Józef Sułkowski, oficer, adiutant Napoleona Bonapartego. Był uczestnikiem wojny polsko-rosyjskiej i powstania kościuszkowskiego. U boku Napoleona uczestniczył w opanowaniu Wenecji i Malty. W 1798 roku wyruszył wraz z nim do Egiptu. Brał udział w kilku bitwach, między innymi w Aleksandrii i pod Piramidami. Zginął w walce z Arabami w Kairze. Aby uczcić jego pamięć Napoleon nazwał imieniem Sułkowskiego jeden z fortów pod Kairem. Jego nazwisko zostało też wpisane na kolumnie południowej Łuku Triumfalnego w Paryżu. Sułkowski był autorem "Historii rewolucji polskiej w roku 1794". Został także bohaterem dramatów Stefana Żeromskiego i Romana Brandstaettera. Urodził się 17 lub 18 stycznia 1773 roku.

22 października 1946 - W sowieckim więzieniu zmarł Stanisław Jasiukowicz

W sowieckim więzieniu w Butyrkach zmarł Stanisław Jasiukowicz, zastępca Delegata Rządu na Kraj, jeden z oskarżonych w moskiewskim "procesie szesnastu", skazany 21 czerwca 1945 roku na 5 lat więzienia. W 2006 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 8 grudnia 1882 roku.

22 października 1978 - Inauguracja pontyfikatu papieża Jana Pawła II

Rozpoczął się pontyfikat Jana Pawła II, wybranego 4 dni wcześniej na Stolicę Piotrową przez konklawe. Słowa papieża Polaka, wygłoszone podczas mszy inauguracyjnej, stały się przesłaniem jego pontyfikatu: "nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi". Jan Paweł II został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego, 27 kwietnia 2014 roku.

d3ts8wv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3ts8wv