18 stycznia 1493 - Pierwszy polski parlament
W Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęły się obrady Sejmu Walnego, podczas którego po raz pierwszy obok Senatu wystąpiła samodzielna Izba Poselska. Zjazd piotrkowski uważany jest za narodziny polskiego parlamentaryzmu.
18 stycznia 1701 - Koniec zwierzchności Rzeczpospolitej nad Prusami
Elektor pruski Fryderyk III koronował się na króla Prus, przyjmując imię Fryderyk I. Tytuł królewski oznaczał pełną suwerenność Fryderyka w Prusach Książęcych i ostateczne zerwanie jakiejkolwiek zwierzchności lub praw Rzeczypospolitej do tego terytorium, jej niegdysiejszego lenna.
18 stycznia 1919 - Konferencja pokojowa w Paryżu
W Paryżu otwarto konferencję pokojową z udziałem 27 państw uczestniczących w wojnie z Niemcami. Konferencji przewodniczył premier Francji Georges Clemenceau. Na czele delegacji reprezentującej Polskę stanęli Roman Dmowski i Ignacy Paderewski. Zakończyła się 21 stycznia 1920 roku.
WP Opinie na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski