Trwa ładowanie...
d4jc7ii
d4jc7ii
d4jc7ii

16 czerwca 1895 - Urodził się Antoni Chruściel

Urodził się Antoni Chruściel "Monter", generał brygady Wojska Polskiego, komendant Okręgu Warszawa ZWZ. Brał udział w wojnie obronnej Polski 1939 roku. W powstaniu warszawskim faktyczny dowódca całości sił powstańczych. Od 20 września 1944 dowodził Warszawskim Korpusem AK. Za udział w powstaniu awansowany rozkazem generała Kazimierza Sosnkowskiego do stopnia generała brygady. Po kapitulacji powstania w niemieckiej niewoli, gdzie doczekał końca wojny. Pozostał na emigracji w Londynie. Władze PRL pozbawiły go polskiego obywatelstwa, co uniemożliwiło mu powrót do kraju. Decyzję tę uchylono 11 lat po jego śmierci, w 1971 roku. Ostatnie lata życia spędził w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w Waszyngtonie, 30 listopada 1960 roku. W 2004 roku jego prochy spoczęły na warszawskich Powązkach w kwaterze żołnierzy Polski Walczącej.

16 czerwca 1944 - Zginął Jan Piwnik "Ponury"

W walce z Niemcami pod wsią Jewłasze na Nowogródczyźnie, zginął major Jan Piwnik "Ponury", cichociemny, legendarny dowódca zgrupowania partyzanckiego Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Urodził się 31 sierpnia 1912 roku.

16 czerwca 1958 - Imre Nagy został stracony

Zmarł Imre Nagy, komunistyczny polityk węgierski, premier Węgier podczas rewolucji węgierskiej 1956 roku. Przywrócił system wielopartyjny i ogłosił wystąpienie Węgier z Układu Warszawskiego, podjął rokowania w sprawie całkowitego wycofania Armii Radzieckiej. Po upadku powstania sądzony w 1958 roku i stracony.

d4jc7ii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4jc7ii