Trwa ładowanie...

Zmarła dr Elżbieta Dziębowska - muzykolog i uczestniczka "Akcji Kutschera"

• 4 kwietnia 2016 r. zmarła dr Elżbieta Dziębowska
• Była łączniczką w batalionie „Parasol”, ps. "Dewajtis"
• Brała udział w udanej akcji likwidacji Franza Kutschery zwanego "katem Warszawy"
• Wałczyła Powstaniu Warszawskim
• Po wojnie pracowała naukowo i jako redaktor

Zmarła dr Elżbieta Dziębowska - muzykolog i uczestniczka "Akcji Kutschera"Źródło: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
d1075lu
d1075lu

• 4 kwietnia 2016 r. zmarła dr Elżbieta Dziębowska
• Była łączniczką w batalionie „Parasol”, ps. "Dewajtis"
• Brała udział w udanej akcji likwidacji Franza Kutschery zwanego "katem Warszawy"
• Walczyła w Powstaniu Warszawskim
• Po wojnie pracowała naukowo i jako redaktor

Dr Dziębowska urodziła się 16 kwietnia 1929 r. w Warszawie. Jako 15-letnia dziewczyna walczyła w Powstaniu Warszawskim. Wcześniej wzięła udział w akcji Weffels (zamachu na gestapowca Ernsta Weffelsa) i akcji Kutschera (likwidacji Franza Kutschery, dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski).

Po wojnie ukończyła liceum, a następnie muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1954-1970 związana była najpierw jako asystent, później adiunkt z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, potem od 1970 do 1989 r. z Katedrą Historii i Teorii Muzyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1973-1983 wykładała również w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Dziełem jej życia była jednak pionierska w światowym piśmiennictwie muzycznym Encyklopedia Muzyczna PWM (Część biograficzna). Blisko 40 lat była redaktorem naczelnym tej wyjątkowej pozycji. Do końca 2012 r. zredagowała 12 tomów.

d1075lu

Dr Dziębowska została odznaczona Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. W 2007 roku na chodniku przy Alejach Ujazdowskich, tam gdzie stała „Dewajtis” podczas akcji Kutschera, wmurowana została tablica pamiątkowa. W 2010 r. odznaczono ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu Jej wybitnych zasług dla polskiego środowiska muzycznego.

- To wielka strata nie tylko dla polskiego środowiska muzycznego. Poświęcenie i zaangażowanie, z jakimi pracowała nad przedsięwzięciem życia, nad słynną na całym świecie Encyklopedią Muzyczną PWM, były niezwykłe. Mimo przeciwności losu i wielu trudności, z konsekwencją i uporem dążyła do celu" - powiedział Adam Radzikowski, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

- Dr Dziębowska była mistrzynią sztuki redakcyjnej, niedościgłym wzorem dla setek muzykologów i redaktorów. Wiedziała, jak z lawiny słów wyłowić ukryty sens, jak w sposób oszczędny sformułować głębokie w treści encyklopedyczne hasło - dodał dr Daniel Cichy, redaktor naczelny PWM.

Na podstawie informacji prasowej dostarczonej przez Polskie Wydawnictwa Muzyczne.

d1075lu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1075lu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj