Zła wiadomość dla Donalda Tuska. Wyznanie syna pogrążyło byłego premiera
Donald Tusk mocno traci w najnowszym sondażu prezydenckim przeprowadzonym na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski. Zaufanie do niego spada po ostatnich zeznaniach jego syna przed komisją. W tej sytuacji Andrzej Duda ma większą szansę na reelekcję.
Jeszcze w połowie czerwca, czyli przed zeznaniami Michała Tuska, były premier mógł liczyć na całkiem spore poparcie, a różnica między nim a Andrzejem Dudą nie była taka duża. Teraz sytuacja się zmieniła.
W badaniu, przeprowadzonym na zlecenie WP, obecny prezydent w pierwszej turze może liczyć na 35 proc. głosów osób zamierzających głosować. Za nim jest Donald Tusk z 23-procentowym poparciem. Raptem dwa tygodnie temu było to 32 proc. do 27 proc. Sporo traci do nich Robert Biedroń, na którego chce zagłosować tylko 9 proc. uczestników badania. Sprawia to, że spada on z trzeciego na czwarte miejsce w sondażu. Jego pozycję zajmuje Paweł Kukiz z 11-procentowym poparciem.
Gdyby wybory prezydenckie odbywały się w najbliższą niedzielę, udział w nich deklaruje aż 62 proc. osób. Jedynie 14 proc. zdecydowanie nie wzięłoby w nich udziału. 10 proc. ankietowanych nie jest pewne.
Gdyby jednak do drugiej tury wyborów prezydenckich przeszli i Andrzej Duda i Donald Tusk - na którego z tych kandydatów zagłosowaliby Polacy? Tu poparcie dla Dudy deklaruje aż 45 proc. osób, które wzięły udział w badaniu. Wynik jest również wyższy od poprzedniego. Na Tuska zagłosowałoby 38 proc. 17 proc. nie wybierze żadnego z nich.
Większość ankietowanych wierzy też, że Prawo i Sprawiedliwość ma szansę wygrać zbliżające się wybory samorządowe w 2018 roku. Tego zdania jest ponad 50 proc. głosujących. Tyle samo, bo 19 proc. nie ma zdania i twierdzi, że PiS raczej nie wygra. Odpowiedź "zdecydowanie nie" zaznaczyło jedynie 11 proc. I tak jak liczba osób, które nie dają wiary ich wygranej, nie zmienia się - tak tych, którzy uważają inaczej, jest więcej w stosunku do wyników z połowy czerwca.
Trochę inaczej ma się sytuacja jeśli chodzi o wybory parlamentarne w 2019 roku. W wygraną PiS wierzy 42 proc. W to, że im się nie uda - 35 proc. Tu wzrosła bardziej liczba osób, które nie wierzą w drugą kadencję PiS.
Niedawno przed komisją śledczą badającą aferę Amber Gold zeznawał Michał Tusk, syn Przewodniczącego Rady Europejskiej i byłego premiera Donalda Tuska. 26 proc. ankietowanych w ogóle o tym nie słyszało. Zdecydowana większość - bo aż 71 proc. - też słabo orientuje się w przebiegu przesłuchania młodego Tuska przed komisją.
Zobacz, jak zeznawał Michał Tusk. "Razem z ojcem wiedzieliśmy, że OLT Express to była lipa"
Większość ankietowanych uważa, że zeznania Michała Tuska właściwie nie mają wpływu na ocenę jego ojca. Kiedy jednak spytaliśmy o wpływ tych zeznań na szansę wygrania przez Donalda Tuska najbliższych wyborów prezydenckich w Polsce, to już więcej osób zaznaczyło odpowiedź "negatywny".
- Badanie przeprowadzone po zeznaniach Michała Tuska przed komisją śledczą badającą aferę Amber Gold wskazuje na spadek szans Donalda Tuska w wyborach prezydenckich na tle Andrzeja Dudy. Dystans pomiędzy nimi zwiększył się na korzyść Andrzeja Dudy z 5 p. proc. do 12 p. proc. w pierwszej turzei do 7 p. proc. w drugiej turze, podczas gdy wcześniejszy pomiar wykazał, że szanse obu kandydatów były równe. Ponad jedna trzecia dorosłych Polaków (36 proc.) twierdzi, że przesłuchanie Michała Tuska przed komisją śledczą obniżyło ich zaufanie do Donalda Tuska, zdaniem 44% będzie ono miało negatywnych wpływ na szansę wygrania przez Donalda Tuska najbliższych wyborów prezydenckich w Polsce. Co ważne osób mających takie opinie nie brakuje też wśród zwolenników Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej - komentuje wyniki ekspert ds. badania opinii i rynku z Wydziału Psychologii UW dr Tomasz Baran.
Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 23 - 26 czerwca 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1062). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI