Trwa ładowanie...
d2vuza1

Zdumiewające odkrycie w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie

• W Bazylice Grobu Świętego trwają prace konserwatorskie
• Odkryto, że za marmurowymi płytami grobowca znajdują się skalne ściany
• Być może są to ściany oryginalnego grobu Jezusa
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdumiewające odkrycie w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie
(Wikimedia Commons, Fot: Wnętrze grobowca Jezusa w Bazylice Grobu Swiętego)
d2vuza1

Jak podaje Associated Press (AP), wszystko wskazuje na to, że ekipa prowadząca prace konserwatorskie w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie jest na tropie jednego z najciekawszych odkryć w historii chrześcijaństwa. Sprawa dotyczy najgłębiej położonego pomieszczenia w świątyni, które w chrześcijańskiej tradycji jest uważane za miejsce złożenia do grobu Chrystusa.

Do tej pory historycy byli przekonani, że skalna grota, którą przed wiekami uznano za prawdziwe miejsce pochówku Jezusa, została dawno temu zniszczona. Tymczasem towarzyszący konserwatorom archeolodzy ustalili za pomocą badania radarowego, że za marmurowymi płytami znajdują się ściany jaskini. Być może - spekulują badacze – jest to wnętrze oryginalnego grobowca. Trwają prace, które mają na celu jego odsłonięcie. Aktualnie zdjęto główną płytę grobowca (po raz pierwszy od 1550 r.).

Bazylika Grobu Świętego to najważniejsza świątynia chrześcijańska. Położona jest w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Pierwsza bazylika została wybudowana w IV w. na polecenie cesarza Konstantyna. W VII w. została zniszczona przez Persów, którzy zdobyli Jerozolimę, po czym - w mniejszych rozmiarach - odbudował ją cesarz Herakliusz. Po raz kolejny zniszczono ją 1009 r. na polecenie kalifa Al-Hakima. W 1099 r. krzyżowcy zdobyli miasto i wznieśli nową świątynię.

d2vuza1

Podziel się opinią

Share
d2vuza1
d2vuza1