Trwa ładowanie...
dsreolu

Zbigniew Ziobro na premiera? Polacy wskazują go w trójce kandydatów

Czy do dymisji w rządzie Beaty Szydło dojdzie po wakacjach? Uważa tak 34 proc. badanych w sondażu panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski. Co czwarta osoba sądzi, że skład Rady Ministrów pozostanie bez zmian. Jako potencjalnego premiera w razie dymisji szefowej rządu ankietowani najczęściej wskazują Jarosława Kaczyńskiego (14 proc.) oraz Mateusza Morawieckiego (11 proc.). Tuż za wicepremierem uplasował się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (10 proc.).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Beata Szydło i Zbigniew Ziobro
Beata Szydło i Zbigniew Ziobro (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
dsreolu

O dymisjach w rządzie PiS było głośno tuż przed wakacjami. Politycy zapewniali jednak, że na razie nie będzie zmian personalnych. Temat może wrócić we wrześniu. Tak uważają ankietowani, których zapytaliśmy o to, czy dojdzie do dymisji w rządzie Beaty Szydło. 34 proc. badanych uważa, że czeka nas wymiana ministrów. Co czwarta osoba (26 proc.) jest przeciwnego zdania, 40 proc. trudno powiedzieć.

Czy w rządzie Prawa i Sprawiedliwości dojdzie w najbliższym czasie do dymisji?

   WP.PL
(WP.PL)

- Polacy wskazują na potrzebę zmian w rządzie zwłaszcza w emocjonalnych momentach. Mamy teraz do czynienia ze sprawą wycinki w Puszczy Białowieskiej, przez Polskę przeszły nawałnice, stąd takie wyniki. Spodziewam się, że realnie temat rekonstrukcji w obozie rządzącym pojawi się wtedy, gdy w kilku sondażach ugruntuje się trend spadkowy w ocenach władzy – mówi Wirtualnej Polsce dr Grzegorz Balawajder, politolog z Uniwersytetu Opolskiego.

dsreolu

Zobacz, jak wygląda poparcie dla partii:

W przypadku, gdyby Beata Szydło przestała pełnić funkcje premiera, na jej miejscu Polacy widzieliby przede wszystkim Jarosława Kaczyńskiego (14 proc.), Mateusza Morawieckiego (11 proc.) oraz Zbigniewa Ziobrę (10 proc.). 5 proc. wskazało na Mariusza Błaszczaka, 4 proc. na Elżbietę Rafalską, a tylko 1 proc. Joachima Brudzińskiego.

Wyobraź sobie, że Beata Szydło przestaje pełnić funkcję premiera. Kto twoim zdaniem zastąpi Beatę Szydło na stanowisku premiera?

   WP.PL
(WP.PL)

Respondenci byli także pytani o przyszłość prezesa PiS. 24 proc. z nich uważa, że Kaczyński chce pozostać posłem i kierować swoim ugrupowaniem. Co piąta osoba (21 proc.) uważa, że może on wystartować w wyborach prezydenckich w 2020 r. jako rywal Andrzeja Dudy, a 12 proc. wskazuje, że chce zostać szefem rządu.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 12 - 14 sierpnia 2017 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1055). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

dsreolu

Podziel się opinią

Share
dsreolu
dsreolu