Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne 2019 i debata w TVN24. Wróblewski: "Użalaniem się nad sobą nie wygrywa się bitew" (Opinia)

Wybory parlamentarne 2019. W ostatniej, telewizyjnej debacie komitetów wyborczych poradzili sobie wszyscy przedstawiciele największych partii. Wymiana reprezentanta PiS wyszła partii rządzącej na dobre.

Wybory parlamentarne 2019 i debata w TVN24. Wróblewski: "Użalaniem się nad sobą nie wygrywa się bitew" (Opinia)Źródło: East News, fot: East News
d3uc5m6
d3uc5m6

Marcin Horała w meczu na wyjeździe pokazał, że nawet ze starcia "czterech na jednego" można wyjść bez większych strat. I wcale nie trzeba atakować telewizji. Bo to nie z TVN-em PiS może przegrać wybory, tylko samo ze sobą.

Polityczne starcie w TVN24 przełomu w kampanii nie przyniosło. Choć większość jego uczestników osiągnęło swoje cele i zrealizowało zadania wyznaczone przez partie.

Wybory parlamentarne 2019. Debata: chaos, ale bez naparzanki

Po ubiegłotygodniowej, nudnej i przewidywalnej debacie komitetów wyborczych w telewizji publicznej, nikt nie spodziewał się fajerwerków.

PRZECZYTAJ NASZĄ RELACJĘ Z DEBATY - NAJCIEKAWSZE MOMENTY, WYPOWIEDZI, PROPOZYCJE PROGRAMOWE

Polityczna bitwa w TVN24 była dużo ciekawsza, ale nie ekscytująca. Ale może tak właśnie miało być? Widzowie wreszcie nie byli świadkami wyłącznie rytualnej "naparzanki", ale w miarę merytorycznej dyskusji, którą docenili komentatorzy.

d3uc5m6

CZYTAJ TEŻ:* *Wybory parlamentarne 2019. Debata w TVN24 [RELACJA]

Oczywiście nie zabrakło irytujących przepychanek pod tytułem "a my to, a wy tamto", a w wielu momentach dyskusja brnęła w chaos (duża w tym "zasługa" prowadzących, przede wszystkim Moniki Olejnik, którzy mylili się w zadawaniu pytań i wprawiali w konsternację samych uczestników).

Ale i tak wyborcy mieli okazję dowiedzieć się – o ile wcześniej śledzili kampanię umiarkowanie albo wcale – jaką wizję państwa mają największe ugrupowania.

Wybory parlamentarne 2019. Opozycja walczy o wyborcę

Przedstawiciel PiS, poseł Marcin Horała, "ostrzeliwany" był z każdej strony, od samego początku. To naturalne – w końcu reprezentuje ekipę sprawującą władzę od 4 lat – ale były szef komisji śledczej ds. VAT i tak wyszedł z tej bitwy "z tarczą".

TVN24/x-news
Źródło: TVN24/x-news, fot: tvn

Nie miał łatwo: w temacie sytuacji systemu ochrony zdrowia – to od tego zagadnienia zaczęła się debata – musiał bronić sprawy nie do obrony. Ale na korzyść Horały "grało" to – choć żadne to pocieszenie dla wyborcy – iż nie tylko PiS odpowiedzialne jest za zapaść w tym fundamentalnym dla państwa obszarze. Ochronę zdrowia zawaliły wszystkie ekipy – od liberałów, przez postkomunistów, po rządzącą dziś prawicę.

d3uc5m6

CZYTAJ TEŻ:* *Debata wyborcza w TVP. Wróblewski: "Ostrzał PiS. Opozycja wychodzi z tarczą, ale przełomu nie będzie" (Opinia)

Może dlatego najlepiej w tym segmencie debaty wypadł Adrian Zandberg z Lewicy? To on celnie punktował Horałę, wymieniając wszystkie wady systemu.

Dostało się także posłance Izabeli Leszczynie z Koalicji Obywatelskiej. Sytuację wykorzystywał również Władysław Kosiniak-Kamysz, z zawodu lekarz.

CZYTAJ TEŻ:* *Wybory parlamentarne 2019. Kto wygrał debatę w TVN24? Komentarze z Twittera

Wszyscy wyżej wymienieni kandydaci operowali na twardych danych i posługiwali się konkretem – choć oczywiście (i niestety) wybiórczo.

d3uc5m6

Przedstawiciel PiS przywoływał wygodne dla władzy dane, opozycja spod szyldu PO-PSL z kolei przywoływała te, które nie mogą być obciążeniem dla rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz.

TVN
Źródło: TVN, fot: tvn

Podobnie było w sprawie podatków i polityki gospodarczej. Tu Marcin Horała poradził sobie bardzo dobrze; zadziwiająco dobrze przy znanej z dużej wiedzy ekonomicznej posłance Platformy (Leszczyna, zawsze przebojowa i merytoryczna, we wtorek była w wyraźnie słabszej formie).

TVN24/x-news
Źródło: TVN24/x-news, fot: tvn,TVN24/x-news

Przedstawicielce Koalicji Obywatelskiej szpile wbijał nawet jej były koalicjant, Władysław Kosiniak-Kamysz (lider PSL porównywał Leszczynę do... Jana Vincenta Rostowskiego, byłego ministra finansów z czasów rządów Tuska, kojarzonego z krytyką 500+ i osławionym zdaniem "pieniędzy nie ma i nie będzie"). Kosiniak zresztą – co ta debata także pokazała – zrobił największy progres w ostatniej kadencji ze wszystkich liderów opozycyjnych formacji.

d3uc5m6

Najmocniejszym z kolei uderzeniem posłanki PO w rywali było stwierdzenie, że jest... jedyną kobietą na debacie. Ale to nie wystarczyło, żeby zabłysnąć na tle sprawnych i żądnych wygranej kontrkandydatów. No i zawsze ktoś mógł zapytać – a gdzie jest liderka kampanii KO, Małgorzata Kidawa-Błońska?

Wybory parlamentarne 2019. Samotnik przeciw wszystkim

Leszczyna – w przeciwieństwie do Borysa Budki tydzień temu w TVP – straciła szansę, którą wykorzystywali liderzy PSL i Lewicy. A zwłaszcza ten drugi – to Adrian Zandberg bowiem, jako przedstawiciel Lewicy, walczył o potencjalny elektorat Koalicji Obywatelskiej. Dlatego uderzał w przedstawiciela PiS znacznie mocniej i boleśniej, niż robiła to posłanka PO, co dla wielu było zaskoczeniem.

TVN24/x-news
Źródło: TVN24/x-news, fot: tvn

Oratorsko najlepszy – to też już standard – był lider PSL, który miał kilka celnych i zapamiętywalnych "soundbitów": "odpowiadajmy przed narodem, a nie przed prezesem" czy "zastaliście Polskę zieloną, a zostawiacie zakopconą". – Ruski węgiel, smog i płonące śmieci. To symbole waszych rządów – zwracał się do Prawa i Sprawiedliwości.

d3uc5m6

Władysław Kosiniak-Kamysz z miesiąca na miesiąc coraz bardziej się rozkręca i "wyrabia" jako polityk. Ale czy to wystarczy, by ludowcy przekroczyli próg wyborczy 13 października? Na pewno Kosiniak uczestnictwem w obu debatach – jako jedyny lider partyjny – nie zaszkodził. Sobie i partii. Ba, mógł ugrać dla ludowców wiele cennych głosów, być może przesądzających o wejściu PSL do Sejmu.

Dobrą decyzję podjęło PiS, decydując się na "wymianę" wicepremiera Jacka Sasina na młodego, ale ambitnego posła Marcina Horałę (o czym w Wirtualnej Polsce po debacie w TVP tydzień temu pisaliśmy jako pierwsi).

d3uc5m6

Gdański parlamentarzysta konsekwentnie buduje swoją pozycję na szczytach władzy. Nie są prawdą niedawne doniesienia "Wprost", jakoby Horała miał tracić zaufanie na Nowogrodzkiej. Przeciwnie, centrala PiS – a więc sam Jarosław Kaczyński – decydując się na postawienie na Horałę potwierdził, że notowania tego polityka rosną.

Poseł PiS wykonał swoje zadanie i wypadł powyżej oczekiwań – w przeciwieństwie do swojego poprzednika. Zapunktował. Odpierał ciosy ze strony wymagających i równie dobrze przygotowanych konkurentów.

Może dlatego tak dziwne – a już na pewno niepotrzebne – było "użalanie" się posła Horały nad tym, jak to złe, wszechpotężne, połączone siły TVN i opozycji dokonują egzekucji na osamotnionym parlamentarzyście PiS. Władza zawsze zbiera bęcki – niezależnie od tego, jak rządzi – i to jest naturalne. Nie należy z tego powodu "płakać", bo to źle wygląda.

Ale znamy posła Horałę i wiemy, że w duchu i działaniu politykiem jest twardym, a stawianie się w roli uciemiężonej ofiary to tylko kampanijny chwyt. Jak najpewniej się okaże – skuteczny. Bo jeszcze bardziej skonsolidować może to elektorat PiS wokół reprezentantów swojej partii. Takie mogą być konsekwencje. Taka natura wyborców prawicy.

Słowa Horały o TVN jako "największej partii opozycyjnej" już niosą się w świecie prawicowego internetu. A polityk zbiera pochwały od samego premiera.

Poseł PiS może przyjść do Jarosława Kaczyńskiego i ze spokojnym sumieniem powiedzieć: "Panie prezesie, melduję wykonanie zadania".

Michał Wróblewski dla WP OPINIE

d3uc5m6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uc5m6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj