Trwa ładowanie...

TYLKO W WP. Sprawa księdza Jankowskiego nie została wyjaśniona (BADANIE)

Sprawa oskarżeń o pedofilię kierowanych pod adresem ks. Henryka Jankowskiego nie została w pełni wyjaśniona. Tak uważa 57 proc. uczestników badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna.

Share
TYLKO W WP. Sprawa księdza Jankowskiego nie została wyjaśniona (BADANIE)Źródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d2iiwaq

Rzekoma pedofilia ks. Henryka Jankowskiego została przypomniana w reportażu "Dużego Formatu" na początku grudnia 2018 roku. Pogłoski o przestępstwach, których miał dopuszczać się duchowny pojawiały się w Gdańsku już w wcześniej. Koszmar, którego doświadczyła za sprawą byłego kapelana "Solidarności", ujawniła w "DF" Barbara Borowiecka.

Obrońcy prałata z kościoła św. Brygidy w Gdańsku uważają, że duchowny jest niewinny. Wskazywali na jego zasługi dla "S" i Polski oraz na to, że zmarły w 2010 roku ks. Jankowski nie może się bronić. Barbara na temat domniemanego przestępstwa milczała blisko 50 lat.

Tuż po publikacji doszło do serii ataków na pomnik ks. Jankowskiego stojący przed św. Brygidą. 21 lutego 2019 roku trzech mężczyzn obaliło monument w "akcie obywatelskiego sprzeciwu". Pomnik został trzy dni później postawiony z powrotem m.in. przez działaczy "S".

d2iiwaq

Okazuje się, że o oskarżeniach pod adresem ks. Jankowskiego i dewastacji jego pomnika słyszało aż 82 proc. uczestników badania, które dla Wirtualnej Polski przeprowadzono na panelu Ariadna.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Więcej ankietowanych (39 proc.) wypowiedziało się negatywnie o dewastacji. Pozytywnie oceniło to 33 proc. Ocena różniła się w zdecydowany sposób wśród wyborców PiS i Platformy Obywatelskiej. W pierwszej grupie negatywne zdanie wyraziła połowa badanych, podczas gdy w drugiej blisko połowa (48 proc.) pozytywnie oceniła przewrócenie monumentu.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Ponad połowa ankietowanych (57 proc.) jest przekonana, że sprawa oskarżeń pod adresem księdza nie została w pełni wyjaśniona. Tak sądzi 68 proc. wyborców PiS i 55 proc. wyborców PO.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Raport polskiej fundacji u papieża Franciszka

Dzień przed dewastacją pomnika ks. Henryka Jankowskiego fundacja "Nie lękajcie się" opublikowała raport na temat pedofilii w polskim Kościele. Znalazły się w nim m.in. nazwiska 24 dostojników polskiego Kościoła (biskupów i arcybiskupów), którzy według autorów raportu tuszowali przez lata czyny księży-pedofilów. Raport został przekazany papieżowi Franciszkowi. W dokumencie znajduje się również sprawa prałata ze św. Brygidy.

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 22-26 lutego 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1076). Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2iiwaq

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iiwaq
d2iiwaq