Trwa ładowanie...
ycipk-2ky9br

TYLKO w WP. Polacy pokochali "Piątkę Kaczyńskiego". Wiedzą, że pieniędzy nie wystarczy (Badanie)

"Piątka Kaczyńskiego" - tak nazwany został programy przedstawiony przez prezesa PiS pod koniec lutego. W założeniach ma przyczynić się do poprawy sytuacji materialnej Polaków i ożywić gospodarkę. Co wyborcy sądzą o programie, zapytaliśmy na panelu Ariadna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
23 lutego 2019 roku. Prezes PiS otrzymuje gromkie brawa na konwencji partii tuż po ogłoszeniu "Piątki Kaczyńskiego".
23 lutego 2019 roku. Prezes PiS otrzymuje gromkie brawa na konwencji partii tuż po ogłoszeniu "Piątki Kaczyńskiego". (Forum, Fot: Andrzej Hulimka)
ycipk-2ky9br

Program, z którym Prawo i Sprawiedliwość pójdzie zarówno do wiosennych Eurowyborów, jak i do jesiennych wyborów parlamentarnych jest znany większości wyborców. Słyszało o nim 70 proc. Polaków.

WP.PL
Podziel się

I zapowiedzi, które ogłosił Jarosław Kaczyński, spodobały się wyborcom.

ycipk-2ky9br

Za objęciem programem 500 plus również pierwszego dziecka w rodzinie – niezależnie od dochodu - opowiedziało się 58 proc. ankietowanych (75 proc. wyborców PiS i 55 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej).

WP.PL
Podziel się

Z większym entuzjazmem uczestnicy badania podeszli do zapowiedzi zwolnienia z płacenia podatku dochodowego PIT dla młodych, tych do 26 roku życia. Za takim zwolnieniem opowiedziało się 63 proc. (84 proc. wyborów PiS i 55 proc. wyborców PO).

WP.PL
Podziel się
ycipk-2ky9br

Jeszcze większe uznanie zyskał pomysł obniżenia stawki podatku dochodowego PIT z 18 do 17 proc. Tutaj pomysł sygnowany przez Jarosława Kaczyńskiego zyskał poklask u 84 proc. ankietowanych (aż 94 proc. wyborców PiS i 75 proc. wyborców PO).

WP.PL
Podziel się

Poparcie dla wypłacenia emerytom "trzynastki" poparło nieco mniej, bo 73 proc. uczestników badania (89 proc. wyborców PiS i 72 proc. PO). To nadal jednak rewelacyjny wynik dla partii rządzącej.

WP.PL
Podziel się
ycipk-2ky9br

Ankietowanym spodobała się również zapowiedź reanimowania połączeń autobusowych PKS. "Za" wypowiedziało się 73 proc. Polaków uczestniczących w badaniu dla Wirtualnej Polski (89 proc. PiS i 60 proc. PO).

WP.PL
Podziel się

Na ogół wszystkim rozwiązaniom z "Piątki Kaczyńskiego" przyklasnęło 64 proc. ankietowanych. Przy czym program uwiódł aż 92 proc. wyborców PiS, podczas gdy wyborcy PO okazali się mniej entuzjastyczni – 48 proc.

WP.PL
Podziel się
ycipk-2ky9br

I choć Polacy z chęcią "przygarną" pieniądze od PiS, to zdają sobie sprawę, że z pieniędzmi na realizację obietnic może być krucho. 46 proc. uznało, że w budżecie nie wystarczy pieniędzy na tak hojny pakiet dystrybuujący pieniądze do naszych kieszeni. Pełni wiary są tylko wyborcy PiS – 66 proc. Ci, którzy głosują na PO – choć "Piątkę" popierają, uważają (77 proc.), że budżet tego nie wytrzyma.

WP.PL
Podziel się

Co w sytuacji, gdy pieniędzy na zrealizowanie obietnic Jarosława Kaczyńskiego nie wystarczy pieniędzy? Żeby dostać mógł ktoś, komuś będzie trzeba zabrać – tak właśnie sądzi najwięcej (49 proc.) uczestników naszego badania.

WP.PL
Podziel się
ycipk-2ky9br

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 1-5 marca 2019 roku na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska (N=1074) osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2ky9br

ycipk-2ky9br
ycipk-2ky9br