Trwa ładowanie...

TYLKO w WP. Polacy pokochali "Piątkę Kaczyńskiego". Wiedzą, że pieniędzy nie wystarczy (Badanie)

"Piątka Kaczyńskiego" - tak nazwany został programy przedstawiony przez prezesa PiS pod koniec lutego. W założeniach ma przyczynić się do poprawy sytuacji materialnej Polaków i ożywić gospodarkę. Co wyborcy sądzą o programie, zapytaliśmy na panelu Ariadna.

Share
TYLKO w WP. Polacy pokochali "Piątkę Kaczyńskiego". Wiedzą, że pieniędzy nie wystarczy (Badanie)Źródło: Forum, fot: Andrzej Hulimka
dlchlyh

Program, z którym Prawo i Sprawiedliwość pójdzie zarówno do wiosennych Eurowyborów, jak i do jesiennych wyborów parlamentarnych jest znany większości wyborców. Słyszało o nim 70 proc. Polaków.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

I zapowiedzi, które ogłosił Jarosław Kaczyński, spodobały się wyborcom.

dlchlyh

Za objęciem programem 500 plus również pierwszego dziecka w rodzinie – niezależnie od dochodu - opowiedziało się 58 proc. ankietowanych (75 proc. wyborców PiS i 55 proc. wyborców Platformy Obywatelskiej).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Z większym entuzjazmem uczestnicy badania podeszli do zapowiedzi zwolnienia z płacenia podatku dochodowego PIT dla młodych, tych do 26 roku życia. Za takim zwolnieniem opowiedziało się 63 proc. (84 proc. wyborów PiS i 55 proc. wyborców PO).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Jeszcze większe uznanie zyskał pomysł obniżenia stawki podatku dochodowego PIT z 18 do 17 proc. Tutaj pomysł sygnowany przez Jarosława Kaczyńskiego zyskał poklask u 84 proc. ankietowanych (aż 94 proc. wyborców PiS i 75 proc. wyborców PO).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Poparcie dla wypłacenia emerytom "trzynastki" poparło nieco mniej, bo 73 proc. uczestników badania (89 proc. wyborców PiS i 72 proc. PO). To nadal jednak rewelacyjny wynik dla partii rządzącej.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Ankietowanym spodobała się również zapowiedź reanimowania połączeń autobusowych PKS. "Za" wypowiedziało się 73 proc. Polaków uczestniczących w badaniu dla Wirtualnej Polski (89 proc. PiS i 60 proc. PO).

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Na ogół wszystkim rozwiązaniom z "Piątki Kaczyńskiego" przyklasnęło 64 proc. ankietowanych. Przy czym program uwiódł aż 92 proc. wyborców PiS, podczas gdy wyborcy PO okazali się mniej entuzjastyczni – 48 proc.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

I choć Polacy z chęcią "przygarną" pieniądze od PiS, to zdają sobie sprawę, że z pieniędzmi na realizację obietnic może być krucho. 46 proc. uznało, że w budżecie nie wystarczy pieniędzy na tak hojny pakiet dystrybuujący pieniądze do naszych kieszeni. Pełni wiary są tylko wyborcy PiS – 66 proc. Ci, którzy głosują na PO – choć "Piątkę" popierają, uważają (77 proc.), że budżet tego nie wytrzyma.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Co w sytuacji, gdy pieniędzy na zrealizowanie obietnic Jarosława Kaczyńskiego nie wystarczy pieniędzy? Żeby dostać mógł ktoś, komuś będzie trzeba zabrać – tak właśnie sądzi najwięcej (49 proc.) uczestników naszego badania.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Panel Ariadna

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 1-5 marca 2019 roku na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska (N=1074) osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

dlchlyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlchlyh
dlchlyh